Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 18 Апр 2024 15:32



Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Малко за DHCP сървърите 
Автор Съобщение

Регистриран на: 08 Окт 2009 11:28
Мнения: 44
Отговори с цитат
А тази глупост как я допуснахме, която се случи точно преди празниците?!
Обаждам се аз в Ст.Загора на 20-ти защото по DHCP си взимам 192.168.0.101 с default gw 192.168.0.1 и подобен ДНС. То е ясно, че някой малоумник си е пуснал dhcp сървър - даречем има рутер и си включил кабела за интернет-а в ЛАН порта. Момчето от Ст.З. мн ого разбрано и аз се отказвам да се занимавам с интернет. Пускам да пробвам на 21-ви след 24 часа и виждам същото положението. Обаждам се пак и попадам на същия човек. Казвам: "То положението след 24 часа е май съвсем същото". И той ме успокоява, че не е вечер същото защото е паднал целия ЛАН :). После се оправи.
Въпросът ми е защо няма рутери в тая мрежа които да сегментират ЛАН-а? Ако ли има въпреки, че ми се вижда да няма, защо не се установи проблема бързо? Но според мен няма рутери в мрежата в града и всички са в един ЛАН цамбурнати, който лесно остава неуправляем.
Ако има човек линукс ще успее да каже на dhclient откъде да си вземе IP.Ама в традиционния случай няма начин...
Изобщо така с един лан сегмент е по-добре да е или със статични адреси или с pppoe или pptp. Но най-добре си е като се взима по dhcp да има рутинг и разделяне по layer 3.
Въпросът ми е как ще се предотвратят такива проблеми за след време?


26 Сеп 2011 09:33
Профил

Регистриран на: 22 Яну 2011 13:44
Мнения: 330
Отговори с цитат
ooleg написа:
Въпросът ми е как ще се предотвратят такива проблеми за след време?


със сменяне на технологията. и не след време а в момента се извършва тази промяна.


26 Сеп 2011 12:08
Профил

Регистриран на: 09 Ное 2011 16:23
Мнения: 43
Отговори с цитат
Няма да се връщаме в ерата на динозаврите с PPTP или пък PPPoE ,като знаем колко са капризни рутерите към него.При една Варненска фирма,предполагам знаеш коя си забиваш статично IP,a 10.xx.xx.xx и допълнително имаш работещо реално,макар и срещу заплащане,но това е друг въпрос.


01 Авг 2012 21:52
Профил

Регистриран на: 08 Фев 2010 20:27
Мнения: 187
Местоположение: Баба ти само HD е гледала!
Отговори с цитат
Точно нея недей я давай за пример, че там дори реалното ИП се плаща :lol:


02 Авг 2012 02:07
Профил

Регистриран на: 09 Ное 2011 16:23
Мнения: 43
Отговори с цитат
Аз съм те виждал по форумите им на онея.На тях проблема им е,че не са конкурентноспособни с цените си,иначе с тях съм нямал проблем.


02 Авг 2012 13:53
Профил

Регистриран на: 09 Ное 2011 16:23
Мнения: 43
Отговори с цитат
Техния вариант беше най-удачен.Нямаше кой да пусне DHCP пък и да пусне не пречеше,нямаше го стария PPTP протокол или пък капризното PPPoE.


02 Авг 2012 13:57
Профил

Регистриран на: 08 Фев 2010 20:27
Мнения: 187
Местоположение: Баба ти само HD е гледала!
Отговори с цитат
Ланките имат и друг проблем - можеш да сложиш всякакъв рутер и да удушиш нета на половин квартал с определени модели (дори без да разбереш). При оптиките все пак ти дават операторско устройство и подобни случаи са голяма рядкост... А най-големият дерт на посочените е блокирането на 25 порт. Такова чудо няма никъде май.
За проблеми трудно може да се говори - никой варненски доставчик няма сериозни и продължителни проблеми (с изключение на потърпевшите от рязането на кабеляците по фасадите) - и от тях съм доволен, и от оптиката на конкуренцията - ползвам и двата и дават обещаното. Е, като завали, се е случвало да спре. Който обещава 100%, откровено лъже.


02 Авг 2012 15:10
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 7 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB®