Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28 Мар 2024 12:20



Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Въпрос относно 200Мb интернет 
Автор Съобщение

Регистриран на: 08 Авг 2015 17:33
Мнения: 63
Отговори с цитат
Ако се гледа в перспектива бих препоръчал MikroTik с 4 ръце. Честно казано поне в моя случай не съм имаш по-стабилен рутер.


Sent from my iPhone using Tapatalk


22 Яну 2022 20:54
Профил

Регистриран на: 02 Сеп 2009 21:36
Мнения: 39
Отговори с цитат
charmedsss написа:
Здравейте!
Бих искал да попитам някой ползва ли такъв интернет и на какъв най-евтин безжичен рутер успява да пусне безжично такава скорост и има стабилна връзка с добър обхват? Скоро се налага вероятно да сменя моя който е вече много стар и максимума който стигах беше 80Мбита на един стар телефон, а на моя нещо само до 20Мбита стигаше. Временно ползвах от друг доставчик 1000Мбита с Archer A6 и на моя телефон стигаше до 260Мбита при 5Ghz. Уви се оказа, че с този Archer A6 не може да се свърже правилно телефона на племиницата ми (iPhone 11) така, че този рутер не е подходящ. Старият TL-WR1043ND изкара 7 или малко повече години и няма проблем с iPhone 11. Той е хубав, но е скъп за бюджета ни в момента, а и е само на 2.4Ghz. 450Мбита между устройства през WiFi и 300Мбита за интернет през WiFi ако се вярва на писаното. Чух, че някой рутери има проблем с продукти на Apple което не ме очудва. Apple се много капризни при свързване с продукти на други марки. До сега съм ползвал само рутери на TP-Link като този сега който сме имал е изкарал най-дълго. Останалите 2-3г и се скапват тотално ако помня правилно, но пък и те бяха по 30-40лв и не са били гигабитови с USB и т.н.


Извинявам се, но от този пост не става ясно, че рутера е за лично ползване а по-скоро че не е вариант да се използва. Търсенето на рутер с добри характеристики, с нисък бюджет е трудно дори и за себе си, а още повече за друг човек, който търси такъв за трети човек. Твърде много условности стават неясни. Ако не знаех, че представените характеристики са преувеличени силно, бих казал да се потърси в aliexpress. Но имайки в предвид някои други теми от форума, където става дума за относително качествени андроид боксове, предлагам проверка в gearbest.


22 Яну 2022 21:24
Профил

Регистриран на: 10 Апр 2012 09:47
Мнения: 15
Отговори с цитат
Павел Василев написа:
splendor написа:
Няма такъв филм да не можеш да ограничаваш скорост, било то 200, 300, 500 или гигабит. Рутера си има настройки на кой колко да пускаш.

Относно "mini ont 100" ако приемем, че 100 е 100мегабита, то няма да те огрее за 200 и ще трябва да го смениш.


Предполагам че като отида до офиса им и им кажа че искам 200 mbps, би трябвало да пратят техник да го сменят с гигабитов pon?



Дай снимка на устройството най-вече от към буксата където е оптичният кабел, че никъде не виждам снимка точно отзад. Аз имам нещо сходно, но по-малко и поддържа до 1000Мбита. Ако пише 1000Base-TX или 1000Base-T значи нищо не е нужно да се сменя. Това определя скороста, а не цифрата отгоре в името. 1000Base-TX е остарял формат, но също поддържа до 1000Мбита.

sauronthegreat, всъщност успях с Archer A6 след някой настройки, но не помня какви точно. На iPhone 11 си вадеше 180 на сваляне и 210 на качване. Данните са от сайта: https://www.speedtest.net


Последна промяна charmedsss на 22 Яну 2022 21:54, променена общо 1 път



22 Яну 2022 21:43
Профил
Аватар

Регистриран на: 22 Дек 2012 12:40
Мнения: 160
Отговори с цитат
charmedsss написа:
Павел Василев написа:
splendor написа:

Дай снимка на устройството най-вече от към буксата където е оптичният кабел, че никъде не виждам снимка точно отзад. Аз имам нещо сходно, но по-малко и поддържа до 1000Мбита. Ако пише нещо като 1000Base-TX или 1000Base-T значи нищо не е нужно да се сменя. Това определя скороста, а не цифрата отгоре в името. 1000Base-TX е остарял формат.
https://www.speedtest.net


В задната част където влиза буксата на оптичния кабел, пише само GPON и нищо друго?


22 Яну 2022 21:53
Профил

Регистриран на: 10 Апр 2012 09:47
Мнения: 15
Отговори с цитат
Павел Василев написа:
В задната част където влиза буксата на оптичния кабел, пише само GPON и нищо друго?


Перфектно. :mrgreen: Това е съкратено от Гигабитова пасивна оптична мрежа. Значи до 1000Мбита си наред.


22 Яну 2022 21:56
Профил
Аватар

Регистриран на: 22 Дек 2012 12:40
Мнения: 160
Отговори с цитат
charmedsss написа:
Павел Василев написа:
В задната част където влиза буксата на оптичния кабел, пише само GPON и нищо друго?


Перфектно. :mrgreen: Това е съкратено от Гигабитова пасивна оптична мрежа. Значи до 1000Мбита си наред.


Благодаря, значи като им кажа в офиса че искам да ползвам 200mbps, няма да има нужда нищо друго да предприемам, би трябвало автоматично да става?


22 Яну 2022 22:13
Профил

Регистриран на: 10 Апр 2012 09:47
Мнения: 15
Отговори с цитат
За нищо. Да автоматично ти го сменят, но интересно, че не ми го смениха веднага нищо, че ми взеха за оставащите 3 дена до края на платеното. Договора го пуснаха на 7, но чак от 10 беше 200Мбита нищо, че за тези 3 дена ми сложиха 50ст допълнително, а трябваше още от 7 да е 200Мбита. Относно намалението... Ако минеш на 200Мбита не можеш както преди всеки месец ако искаш да си променяш скороста. Дали защото съм на 18 месечен договор или заради друго не знам. Така и не питах. Нали след тези 18 месеца става безсрочен. Може би тогава ще можеш ако не стигат парите да пуснеш временно по-ниска.


22 Яну 2022 22:29
Профил
Аватар

Регистриран на: 22 Дек 2012 12:40
Мнения: 160
Отговори с цитат
charmedsss написа:
За нищо. Да автоматично ти го сменят, но интересно, че не ми го смениха веднага нищо, че ми взеха за оставащите 3 дена до края на платеното. Договора го пуснаха на 7, но чак от 10 беше 200Мбита нищо, че за тези 3 дена ми сложиха 50ст допълнително, а трябваше още от 7 да е 200Мбита. Относно намалението... Ако минеш на 200Мбита не можеш както преди всеки месец ако искаш да си променяш скороста. Дали защото съм на 18 месечен договор или заради друго не знам. Така и не питах. Нали след тези 18 месеца става безсрочен. Може би тогава ще можеш ако не стигат парите да пуснеш временно по-ниска.



Аз съм им клиент от много години и съм на безсрочен договор и винаги съм им плащал нета, сателита и фюжъна, месец за месец, така предпочитам.


22 Яну 2022 23:05
Профил

Регистриран на: 18 Окт 2011 18:22
Мнения: 95
Отговори с цитат
Наскоро тук друг човек искаше да мине на 200 и каза, че са го карали да подпише нов 18 месечен договор. Та не се учудвай и на теб да кажат същото.


22 Яну 2022 23:48
Профил

Регистриран на: 10 Апр 2012 09:47
Мнения: 15
Отговори с цитат
Това е задължително при смяна на тарифа. След 18 месеца пак ще е безсрочен и може да се откажеш.

Изображение


23 Яну 2022 01:40
Профил
Аватар

Регистриран на: 22 Дек 2012 12:40
Мнения: 160
Отговори с цитат
Колеги, за въпросния гейминг рутер за който питам - ASUS TUF-AX5400, ние живеем в 2 стаен апартамент, тухла, към въпросния рутер безжично са свързани следните устройства, два лаптопа, два смартфона, таблет, принтер чрез wi-fi direct, съдомиялна чрез wi-fi direct, смарт тв и фюжън тв.

Би трябвало този гейминг рутер да се справя без да се замисли с толкова включени устройства, щом успява обикновения ми tp-link 300mbps купен за 35 лева преди не помня колко време, при 100 mbps по оптика чрез wi-fi при speed test, варира между - PING ms 18 / DOWNLOAD Mbps 65.20 / UPLOAD Mbps 55.89, това са най-редовните показатели които ми показва при редовни тестове, сутрин, вечер, през деня, уикенда, минус и пллюс около тези показатели, притеснява ме многото PING което не било добре, макар че не знам какво мога да направя в случая?

Отделно ще премина от 100 на 200 mbps, по оптика съм, устройството към което е включено оптичното влакно отзад пише GPON, което значи че и то е гигабитово, остава и гигабитовия рутер да купя и да се подобрят нещата със скоростите като цяло?

Ако кажете че гейминг рутера - ASUS TUF-AX5400 ще ми свърши добра работа, отивам още утре да го купувам, след което ще го тествам докато още ще съм на 100 mbps интернет, преди да премина към 200 mbps, за да мога да видя дали ще има разлика при един и същ интернет с новия ми бъдещ рутер?

Какво ще ме посъветвате?

p.s. Според мен не е нормално при оптика и на 100 Mbps интернет да имам между 15-20 ping, какво трябва или мога да направя в случая, все едно е чрез 4G а не по оптика?


23 Яну 2022 17:17
Профил
Аватар

Регистриран на: 15 Ное 2008 23:07
Мнения: 655
Местоположение: София Младост
Отговори с цитат
Ако си през няколко стени е възможно. Ако е в стаята на рутера - има проблем.


23 Яну 2022 18:11
Профил
Аватар

Регистриран на: 22 Дек 2012 12:40
Мнения: 160
Отговори с цитат
pepy1 написа:
Ако си през няколко стени е възможно. Ако е в стаята на рутера - има проблем.


В хола където е и рутера, не само това ами е на 2 метра от лаптопа и е с пряка видимост между лаптопа и антените на рутера, къде да търся проблема, при мен или при доставчика, как да разбера, някакъв тест или къде да гледам?


23 Яну 2022 18:26
Профил
Аватар

Регистриран на: 15 Ное 2008 23:07
Мнения: 655
Местоположение: София Младост
Отговори с цитат
Ако имаш компютър или лаптоп свързан с кабел директно от рутера, направи тест за скорост и пиши за резултатите.


23 Яну 2022 20:19
Профил
Аватар

Регистриран на: 22 Дек 2012 12:40
Мнения: 160
Отговори с цитат
pepy1 написа:
Ако имаш компютър или лаптоп свързан с кабел директно от рутера, направи тест за скорост и пиши за резултатите.


Току що установих нещо интересно, на стария ми лаптоп който е и в спалнята и на който и първоначално ми е свързана първата връзка с рутера отпреди няколко години, при тест ми показва между 2 и 7 ping, с Windows 7 e, новия ми лаптоп е оригинално с Windows 11, Asus ZenBook, а при него все така между 15-19 Ping, няколко пъти ги тествам през различен интервал и все така един и същ резултат, да не би на стария лаптоп да е зададена мрежата от рутера като приоритет и от там това разминаване между двата лаптопа?

p.s. И още нещо тествах, рестартирах новия лаптоп с Windows 11, веднага speedtest и ми показа

PING ms
6
DOWNLOAD Mbps
75.28
UPLOAD Mbps
66.55

Повторих после без рестарт и ми показа:

PING ms
19
DOWNLOAD Mbps
73.75
UPLOAD Mbps
53.91

Пак повторих без рестарт:

PING ms
17
DOWNLOAD Mbps
44.07
UPLOAD Mbps
77.90

След рестарт:

PING ms
12
DOWNLOAD Mbps
61.50
UPLOAD Mbps
51.23

После пак 19 PING ms

Какъв може да е проблема, при стария лаптоп си е между 2-6 Ping и то при положение че е в друга стая?


23 Яну 2022 20:40
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB®