Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28 Мар 2024 19:01



Отговори на тема  [ 61 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Quatro LNB няма сигнал към Дреамбокс 800 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Понеже знам че феновете на форума следят такива теми като тази, ще го обясня за всички.
Всяка носеща честота си има граница до която може да се товари. Затова хората са измислили да се ползват две честоти/два диапазона/ и две поляризации Н и В. Демек - 4 ! Тези конвертори, които има колегата/модел куатро/, вадят 4-те честоти на отделни изходи. Но на тунерите има един вход, затова е измислено четирите кабела да влизат в един ключ и там той да превключва според поисканата програма, с кой от четирите кабела да свърже тунера. Как обаче един ключ ще знае на къде да се превключи. Той няма акъла на човек или дори животно, че да му кажеш RTL и той да те разбере. Затова пак са го измислили - четирите честоти се различават по нещо, така че като идеш на RTL, към ключа отива сигнал да превключи на честота на която е качен точно този канал. По какво се различават 4-те честоти - първо се различават по подаваното напрежение - за Н - 19 волта, за В - 14 волта. До тук ги разделихме на две. Трябва сега да разделим Н и В на още две. Измислено е така - при високите диапазони на Н и В-честотите заедно с напреженията се подава и една командна честота от 22 kHz. На ниските диапазони тази честота не се подава. И така напр. ако RTL e 12560 В, тунерът ще подаде сигнал 14 волта и 22 kHz. Ако RTL е на 10850 Н, тунерът ще изкомандва само с 19 волта, без 22kHz.
При конверторите ,които имате всички вие на вашите Булсатски антени/мод- Куад/ този мулти ключ е мини ключ и е вграден в самия конвертор, за улеснение. Затова от него излиза само един кабел. При двойните и четворните, съответно горното по 2 и по 4.
Защо се произвеждат куатро конверторите - ами защото когато ключът не е вграден, а външен, той може да има по-големи размери. Така той може да се направи с много входове и изходи и така с една антена да се захрани цял един блок. Като е голям ключа и е за много абонати, тогава тези дето са най-далеч, могат да останат без сигнал. Затова в голям ключ има място за усилвател и т.н. и т.н.

РР: Това го обяснявам не само за феновете на форума, ами и за техниците и персонала на Була. За тези от тях разбира се, които са по-любознателни. Да знаят от къде им идват паричките !


Последна промяна vanderel на 19 Юни 2019 10:55, променена общо 2 пъти



25 Яну 2018 12:26
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Dm800 написа:
Това го проиграх още снощи. Вземеш ли само един кабел от лнб то - няма сигнал на дрийма.
Сменям му тунера точно както казваш, на единничен сателит
Така с общи приказки няма да стане. Започвам с номерирани въпроси и искам номерирани отговори.
1.Кой канал от Астра си избра и докато си на този канал, колко е сигналът на индикатора ?
2.Докато върви въпросния канал влез в настройката на LNB - срещу ниската честота 0.1 трябва да има 9750 MHz, а срещу 0.2 - 10600 MHz !!! Срещу 0.1-2 - 11700 MHz- И важното - срещу 0.1 22KHz да са изключени, а срещу 0.2 - 22 KHz включени !!!

За да не обяснявам напразно всички хипотези, за сега само това !


25 Яну 2018 13:26
Профил

Регистриран на: 13 Май 2009 17:35
Мнения: 51
Отговори с цитат
vanderel написа:
Понеже знам че феновете на форума следят такива теми като тази, ще го обясня за всички.
Всяка носеща честота си има граница до която може да се товари. Затова хората са измислили да се ползват две честоти/два диапазона/ и две поляризации Н и В. Демек - 4 ! Тези конвертори, които има колегата/модел куатро/, вадят 4-те честоти на отделни изходи. Но на тунерите има един вход, затова е измислено четирите кабела да влизат в един ключ и там той да превключва според поисканата програма, с кой от четирите кабела да свърже тунера. Как обаче един ключ ще знае на къде да се превключи. Той няма акъла на човек или дори животно, че да му кажеш RTL и той да те разбере. Затова пак са го измислили - четирите честоти да се различават по нещо, така че като идеш на RTL, към ключа отива сигнал да превключи на честота на която е качен точно този канал. По какво се различават 4-те честоти - първо се различават по подаваното напрежение - за Н - 19 волта, за В - 14 волта. До тук ги разделихме на две. Трябва сега да разделим Н и В на още две. Измислено е така - при високите диапазони на Н и В-честотите заедно с напреженията се подава и една командна честота от 22 kHz. На ниските диапазони тази честота не се подава. И така напр. ако RTL e 12560 В, тунерът ще подаде сигнал 14 волта и 22 kHz. Ако RTL е на 10850 Н, тунерът ще изкомандва само с 19 волта, без 22kHz.
При конверторите ,които имате всички вие на вашите Булсатски антени този мулти ключ е мини ключ и е вграден в самия конвертор, за улеснение. Затова от него излиза само един кабел. При двойните и четворните, съответно горното по 2 и по 4.
Защо се произвеждат куатро конверторите - ами защото когато ключът не е вграден, а външен, той може да има по-големи размери. Така той може да се направи с много входове и изходи и така с една антена да се захрани цял един блок. Като е голям ключа и е за много абонати, тогава тези дето са най-далеч, могат да останат без сигнал. Затова в голям ключ има място за усилвател и т.н. и т.н.

РР: Това го обяснявам не само за феновете на форума, ами и за техниците и персонала на Була. За тези от тях разбира се, които са по-любознателни. Да знаят от къде им идват паричките !


Супер Ванди, и аз ти благодаря от сърце за това обяснение, много полезна информация. Жалко че няма бутонче за лайкване, иначе щях 10 пъти да ти лайкна поста!
Отдаван се чудех какво значение има в дрийма позицията - подаване на дисек сигнал само при смяна на сателита ( или нещо подобно, не се сещам точно, щото не ми е пред очите дрийма).
Също се чудех колко волта да му сложа в друга отметка на дрийма 14, 19 и т.н.
Има и още една позиция, миливолит, и тя беше при сканирането на сигнали, но както казах, не съм пред дрийма за да видя какво беше точно.


25 Яну 2018 16:48
Профил

Регистриран на: 13 Май 2009 17:35
Мнения: 51
Отговори с цитат
vanderel написа:
Dm800 написа:
Това го проиграх още снощи. Вземеш ли само един кабел от лнб то - няма сигнал на дрийма.
Сменям му тунера точно както казваш, на единничен сателит
Така с общи приказки няма да стане. Започвам с номерирани въпроси и искам номерирани отговори.
1.Кой канал от Астра си избра и докато си на този канал, колко е сигналът на индикатора ?
2.Докато върви въпросния канал влез в настройката на LNB - срещу ниската честота 0.1 трябва да има 9750 MHz, а срещу 0.2 - 10600 MHz !!! Срещу 0.1-2 - 11700 MHz- И важното - срещу 0.1 22KHz да са изключени, а срещу 0.2 - 22 KHz включени !!!

За да не обяснявам напразно всички хипотези, за сега само това !


Окай, мерси за търпението и че все още ми помагаш.
Хубаво щеше да е ако можех директно да поствам тук скрийншоти, ама до момента не ми е известна такава възможност.
Качването на външен сайт и постването тук на линк към сайта е доста тегава процедура, ама нейсе.
Започвам да отговарям на въпросите ти:
Объркваш ме с въпроса кой канал съм си избрал - има 2 начина да избера канал: или от менюто с каналите или от менюто за търсене - sat finder - a.
На 19,2Е отивам на менюто с каналите - избирам първия ми попаднал канал - A.tv кликам 2 пъти на ок и горе вляво излиза следната информация:
DVB-S, 11523, 22000, 5/6, QPSK, SNR - 74%, AGC - 99%

Кое е важно в случая - SNR или AGC?


25 Яну 2018 17:29
Профил
Аватар

Регистриран на: 11 Май 2012 07:14
Мнения: 252
Местоположение: Норвегия
Отговори с цитат
SNR = Signal to Noise Ratio - качество на сигнала (съотношение сигнал-шум)
AGC = Automatic Gain Control - сила на сигнала (автоматичен контрол на усилването)
BER = Bit Error Rate - стойност на грешките в сигнала
С четири думи - сигналът ти е супер.
Влез в менюто на дрийма - Setup - System - User Interface, намираш Show SNR percentage instead of dB value - променяш на "no". Тогава вместо проценти, ще виждаш директно силата на сигнала в децибели.


25 Яну 2018 17:51
Профил

Регистриран на: 13 Май 2009 17:35
Мнения: 51
Отговори с цитат
Много ти благодаря за тази полезна информация.
Влязох и смених показателя да е в проценти, така е много по разбираемо за мен.

Преди да продължим, искам да споделя следния факт.
С помощта на един форумец, разтоварих файла със сателитите - V Hannibal E2 motor 24 gen.
Заредих го на дрийма с помощта на Dreamboxedit, рестартирах и проверих на тв-от списъка с каналите - 39Е Хеллас си беше в списъка.
Предварително качих на дрийма с помощта на DCC.exe в директорията /etc/tuxbox файла satellites.xml, който разтоварих от следната страница:
https://satellites-xml.eu/

Тунера на дрийма е настроен да DiSEqC A/B/C/D - 19,2, 23,5, 28,2 и 39.
Пуснах дрийма да пресканира каналите, Той намери този път 2387 канала, за разлика от предния път, когато бяха 2391 канала, но това не ме притеснява в момента.

Отидох отново на списъка със сателитите и там липсваше 39Е Хелас сателита.
Това какво означава: че дрийма при сканирането не е получил сигнал от 39Е конвертора и поради това го е махнал от списъка, или е някаква мистерия само с моя дрийм?


25 Яну 2018 19:31
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
От това дали имаш връзка със спътника или не, няма как спътникът да се представи: -Аз съм тук и се казвам Хелас. И тунерът да го запише в листата си. Фигурирането на спътника в листата става от приетия софтеур. Може да го е имало и да е изтрит. Ако не се качи нов софт, в който да го има, добавянето може да стане и ръчно. След което да се сканира за транспондери и т.н. Това са двата начина. Няма начин как да те накарам да му дадеш Фабрични, защото този ресивър не е прост тунер, а на практика компютър.

3. Иди пак на канал ТVА и остани на него ! Деактивирай дайсека ! Каналът трябва да изчезне. Премости този път кабел от букса HL от Астра с този към тунера.
Докато не пуснем сигнал към тунера без ключа, няма как да продължим. Не че няма как, но е по-трудно.

4. Ако нямаш в менюто Хелас 39Е , си избери - Express 36 E. Той ще е вече твоя Хелас. В менюто за настройки на ключа, трябва да зададеш за Експрес - порт D :!: Нищо че пише Експрес, като му пуснеш сканиране на транспондери, тунерът ще намери транспондерите на Хелас. След това сканираш за канали !


25 Яну 2018 20:49
Профил

Регистриран на: 13 Май 2009 17:35
Мнения: 51
Отговори с цитат
Ванди, много те уважавам, но моля ти се да не омазваме нещата пак. Тъкмо го докарахме донякъде.
Моята проста логика, след хиляда проби ми казва следното:
Файла ханибал съдържа всички актуални сателити и честоти или транспондери, както ти ги наричаш.
Този файл го качвам на дрийма с дриймбокседит.
Като натисн акопчето окей и стррелка нагоре и зеленото копче, ми вади списък със сателитите, които съм му заредил с файла ханибал.
В този списък НЯМА сателит експрес 36Е, има ойтелсат 36Е и хелас 39Е.
Като кликна на хелас 39Е ми вади много програми на булсат.
Кликам на някои от тях и ми изписва червено кръстче и нещо от сорта - файн тунинг не работи. провери си тунера...
Дотук добре.
отивам в меню, сервиз, автоматично сканиране.
След 30-40 минути сканиране вади 23.... и не знам колко си канала.
отивам отново на списъка с каналите - хелас 39Е е изчезнал?!?
няма го, няма и никакъв експрес 36Е.
Има си ойтелсат 36Е но на него логично няма програми защото нямам конвертор за него.
Та това е проблема засега, имаш ли идея как да го решим?

Още нещо - моля те веднъж като дадем име на едно нещо, да не го сменяме повече, за да не се объркваме.
Казах ти че не ползвам дайсек, ползвам мултиключ и куатро ЛНБ та.
Няма как да да изключвам дайсеци, просто защото ги нямам.
И какво трябва да означава: "Премости този път кабел от букса HL от Астра с този към тунера."

"3. Иди пак на канал ТVА и остани на него ! Деактивирай дайсека ! Каналът трябва да изчезне. Премости този път кабел от букса HL от Астра с този към тунера.
Докато не пуснем сигнал към тунера без ключа, няма как да продължим. Не че няма как, но е по-трудно."

Ако с това искаш да ми кажеш да извадя HL кабела от мултиключа и да също така да откача изхода на мултиключа и да свържа двата кабела самостоятелно един с друг, вече ти писах няколко пъти че го пробвах и не става, няма нищо на телевизора, черен екран.


26 Яну 2018 00:59
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Толкова много ти мина през главата, а продължаваш да не знаеш елементарни неща. Ако активираш без значение на имената - 20 сателита и им зададеш на всички - порт D и на 20-те ще излязат каналите от конвертора вързан на този порт. Не да си мислиш, че като нямаш 20 антени, на тези спътници няма да излезе нищо. Пр. - ако 36 градусовия спътник го зададеш на порт А, ще ти излязат 1000 канала на него, но това всъщност ще са каналите от Астра, защото той е вързан на порт А !!! Преди да сканираш за канали, разбира се първо трябва да сканираш за транспондери.

Ако ти знаех менюто, досега да съм ти открил проблема. Затова ти казвам да деактивираш дайсек настройките, защото не знам дали е изписано "насройки мулти ключ", а те са на едно място и са почти общи настройки - настройка LNB.

Казвам ти да премостиш, т.е. да свържеш два кабела със снадка над ключа. Ключът да остана встрани от тези кабели, или под тях, затова се казва - премостване ! Ако премостиш тези кабели, които съм ти казал, от 1200 канала ще имаш сигнал само на 100. И ако тези 100 канала са някъде назад из общия списък, на първите 200 може да нямаш сигнал. Така освен че заблуждаваш себе си, заблуждаваш и нас ! Затова ти искам да си избереш един канал и да гледаме само него, но как да ти го обясня ???

Като го няма Хелас в списъка, тунерът как да го намери. А когато го имало пък имаш канали, на които пишело еди кво си. Затова те карам да избереш спътник, който го има в списъка. Връзката ни обаче е абсолютно развален телефон. Колегите ми писаха на лични, че не могат повече да ти обясняват. Аз обаче продължавам ... :?


26 Яну 2018 13:46
Профил
Аватар

Регистриран на: 11 Май 2012 07:14
Мнения: 252
Местоположение: Норвегия
Отговори с цитат
И аз като Ванди(който сърце ми не дава да го оставя сам да се бори :mrgreen: ), ще ти задам един въпрос и те моля за конкретен отговор.
Можеш ли ВРЕМЕННО да смениш само LNB за Булсат с едно нормално, стандартно LNB?
Ако отговорът е "да", тогава:

LNB за БСК ти е най в ляво, гледано пред антената - отбележи с маркер точната позиция на държача му и го подмени с обикновено(еденично, двойно или четворно, няма значение, но не куатро LNB). Ако е възможно, не премествай стойката му, а само откопчай гривната. Разбира се, постарай се новото LNB да показва същия час, както старото. Дай му директна връзка към бокса, избери сингъл режим от конфигурацията на тунера, дай ръчен транспондер, въведи 12524/Н/30000 или там който транспондер си искаш и сканирай. Ако не искаш да разбъзикваш настройките, след експертимента, просто не даваш "save" на променената конфигурация и всичко ще си остане, както преди. Пиши за резултата.

Изображение

Ако резултатите са ти същите като на шота, ясна е работата.


26 Яну 2018 14:40
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Добро предложение, но да видим ... :?


26 Яну 2018 15:08
Профил

Регистриран на: 13 Май 2009 17:35
Мнения: 51
Отговори с цитат
vanderel написа:
Толкова много ти мина през главата, а продължаваш да не знаеш елементарни неща. Ако активираш без значение на имената - 20 сателита и им зададеш на всички - порт D и на 20-те ще излязат каналите от конвертора вързан на този порт. Не да си мислиш, че като нямаш 20 антени, на тези спътници няма да излезе нищо. Пр. - ако 36 градусовия спътник го зададеш на порт А, ще ти излязат 1000 канала на него, но това всъщност ще са каналите от Астра, защото той е вързан на порт А !!! Преди да сканираш за канали, разбира се първо трябва да сканираш за транспондери.

Ако ти знаех менюто, досега да съм ти открил проблема. Затова ти казвам да деактивираш дайсек настройките, защото не знам дали е изписано "насройки мулти ключ", а те са на едно място и са почти общи настройки - настройка LNB.

Казвам ти да премостиш, т.е. да свържеш два кабела със снадка над ключа. Ключът да остана встрани от тези кабели, или под тях, затова се казва - премостване ! Ако премостиш тези кабели, които съм ти казал, от 1200 канала ще имаш сигнал само на 100. И ако тези 100 канала са някъде назад из общия списък, на първите 200 може да нямаш сигнал. Така освен че заблуждаваш себе си, заблуждаваш и нас ! Затова ти искам да си избереш един канал и да гледаме само него, но как да ти го обясня ???

Като го няма Хелас в списъка, тунерът как да го намери. А когато го имало пък имаш канали, на които пишело еди кво си. Затова те карам да избереш спътник, който го има в списъка. Връзката ни обаче е абсолютно развален телефон. Колегите ми писаха на лични, че не могат повече да ти обясняват. Аз обаче продължавам ... :?

Благодаря ти, че не си се отказал все още.
Благодаря и за поясненията.
Ощо взето са ми ясни примерите ти.
Мисля, че с помощта на един форумец, открихме къд е причината за изчезването на програмите от ханибал заредения файл на дрийма.
Пиша тук какво съм разбрал, за да улесня някой питащ за в бъдеще.
След като заредя ханибал на дрийма, при пускането на тунера да търси програми, по подразбиране му е зададено да клиърва каналите, които не е намерил.
Понеже имам зададени 4 лнб та - 19, 23, 28 и 39 - тунера изтрива каналите от вханибал, които не е намерил.
Затова после не ги виждам в листата.
Изтрива само за 39, защото за останалите лнб та намира все някакви канали.

Сега за мен и за теб Ванди и за Вандерер, единсвените които още ме търпят:
Сигнала от ЛНБ то в центъра на антената (19Е) е 77% на ZDF в момента.
Колегата предполага, че този сигнал за Германия е слаб.
Успях да се докопам до сигнала на дрийма с помощта на САТ файндър програмата за уиндоус от Yavor1.
Виждам в момента сигнала през вифи на един лаптоп.
Ще се кача сна покрива и ще бутна антената насам натам да видя дали ще се промени сигнала на екрана на програмата на лаптопа.
Подозирам, че ще има голямо забавяне поради вифи-то.
Ако действа ще се престраша и ще разместя антената, макар да ме е страх, че ще остана без тв 2 седмици след това, докато дойде техника да я настрои.
Ще пиша какъв е резултата, чувствам се задължен, поради главоболията, които ви създадох.
До скоро!


26 Яну 2018 16:32
Профил
Аватар

Регистриран на: 11 Май 2012 07:14
Мнения: 252
Местоположение: Норвегия
Отговори с цитат
Свали си от Гугъл Плей - Dreambox Signal Meter или Signal Meter на krkadoni за Андроид (освен ако не си влязъл в зомби ордите на Епъл) - конфигурирай приложението и можеш да го използваш за настройка. Много удобно и бързо реагиращо, само да имаш добра връзка с рутера си.


26 Яну 2018 16:50
Профил

Регистриран на: 13 Май 2009 17:35
Мнения: 51
Отговори с цитат
Благодара за съветите. Оправих проблема като бутнах антената с няколко милиметра. По този начин сигнала на дас ерсте, 19Е стана от 86 на 93%. В резултат Дъ Войс на 39Е изгря с 55% сигнал. За кеф бутнах още малко антената и сигнала стана 83%. По този начин сигнала на 19Е падна на 78%, което обаче не е проблем за картината поне засега. Тук времето е облачно но високи облаци, ще видим като завали как ще се променят нещата. Няма да чакаме дълго - тук вали почти всеки ден :). Благодаря на всички и от двата форума за съветите, особена на Vanderel, Wanderer и на Yavor1 за уиндоуската програма за сателитен сигнал. Много е хубаво че ги има тия форуми, спестяват доста разходи и нерви! Благодаря оше веднъж!


26 Яну 2018 18:30
Профил
Аватар

Регистриран на: 11 Май 2012 07:14
Мнения: 252
Местоположение: Норвегия
Отговори с цитат
Значи отново доказахме максимата, че най-сложните проблеми, обикновено имат най-простото решение, това което първо ти идва на ум :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

DM800, ти облаци и дъжд не си виждал :lol: При мен от 365 дни, 360 са облачни, дъждовни и ветровити. Понякога направо се чудиш тая нашата система, звезда изобщо има ли :D :lol:


27 Яну 2018 11:55
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 61 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB®