Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28 Мар 2024 11:11



Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Съмнения в добрата настройка на антена в Испания 
Автор Съобщение

Регистриран на: 06 Дек 2016 12:20
Мнения: 7
Отговори с цитат
Здравейте.
Абонат съм на Булсатком и живея в Испания близо до Мадрид. Инсталирах си антена 80 см, кабелът до приемника е 40м. Инсталацията и настойките ми ги направиха испански техници (по задължение) и удоволствието ми струваше доста солено. Нивото на "соления вкус" се повиши чувствително когато установих, че половината от каналите не работят, няма сигнал. Повиках техниците за донастройка. Дойдоха и ми казаха, че антената е добре настроена и че липсата на сигнал се дължи на загубите по кабела, че се нуждая от антена 100см. Не че няма логика в това, но аз си останах с много големи съмнения и затова се обръщам за помощ тук. Не искам да влагам повече средства в това начинание, досега ми струва 220€, и ако се окажат прави техниците, ще си гледам само каналите, коите се хващат. Въпросите ми са следните:
1. Възможно ли е да се настрои добре антената за каналите на Булсатком само от информацията за това кой е сателита? Беше единстветоно, което ме попитаха.
2. Ето данните, които виждам в моя приемник:
12524/Н/30000 55% 6,8 дБ 7/8 (обикновено е над 7дБ)
12565/Н/30000 53% 0 дБ ??? (обикновено има дБ, може би днес е 0 заради мъглата?)
12606/Н/30000 54% 7,27 дБ 7/8
12688/Н/30000 53% 0 дБ ??? (този обикновено е без сигнал, макар че преди седмица-две съм го хващала да има прекъснат сигнал, появява се - изчезва, появява - изчезва. Доколкото успях да се ориентирам, на тази честота са Диема Фемили и AXN, любимите на майка ми, и не се хващат).
Възможно ли е при добра настройка на антената един транспондер да няма никакъв сигнал?
3. Какво бихте ме посъветвали да направя? Чудя се дали да не приложа на практика чудесните инструкции на vanderel от темата "Настройка на антена - в помощ на сънародниците ни в чужбина"... (Не съм го направила досега, защото нямам достъп до инсталацията, ще трябва да водя твърд разговор с портиера на блока). Или може би някакъв усилвател, но има ли смисъл и какъв?... А може би устройството на Булсат не е наред?...
Предварително благодаря. Весел ден на всички :)


06 Дек 2016 12:43
Профил

Регистриран на: 06 Дек 2016 12:20
Мнения: 7
Отговори с цитат
Още малко информация:
Само 3 часа след първия ми пост погледнах наново показанията вече при добро време, мъглата се вдигна. Ето ги:
12524 - 7,3дБ
12565 - 6-0-6-0.... (скача между 6 и 0)
12606 - 7,7 дБ
12688 - 7 дБ и падащи надолу (за пръв път успях да видя нещо от Диема Фемили).


06 Дек 2016 14:30
Профил

Регистриран на: 12 Фев 2011 21:14
Мнения: 474
Местоположение: Малта
Отговори с цитат
Здравей по данни на покритието трябва със 60 см. да хващаш . Аз в Малта слагам 80 за по стабилен сигнал. Кажи какъв ти е приемника ХД или Нормален ( СД) ? Нивата трябва да са над 10 дб за този размер. Виж дали тръбата или бракета ти е ОТВЕСЕН ! ЛНБ (окото) е на 7-7.30 часа ! Ако си със ХД приемник сам трудно ще се оправиш ( със нормалния е по лесно за начинаещ) . Потърси някой българин със опит ! Кабела ако е цял (без надки) не е проблем !!! Аз съм със 50 и ниво на сигнала 40 но съм с 12 и нагоре ДБ ! 1во провери дали е права стойката МНОГО е важно!! 2ро лнб то дали е на 7 - 7.30 може и леко да се мръдне и до 8 часа но трябва да виждаш индикатора на приемника !!! И всяко мърдане се появява с малко закъснение на приемника , така че, БАВНО бързай ! От мен успех ,и пиши ако има резултат .


06 Дек 2016 16:21
Профил

Регистриран на: 27 Яну 2009 13:14
Мнения: 310
Местоположение: София
Отговори с цитат
"Чудя се дали да не приложа на практика чудесните инструкции на vanderel от темата "Настройка на антена - в помощ на сънародниците ни в чужбина"

Антената не е добре! Хубаво си видяла инструкциите на Вандерел, но защо си дала толкова много пари за нищо?
Разбира се че, ако имаш по голяма антена, резултата ще е по добър, но и тази добра. Просто чети и дерзай! :wink:


06 Дек 2016 19:06
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Здравей :P
Първо - смяташ ли че може да им направиш някаква рекламация за тия 220 евро. Те всъщност какво ти гарантират за тези пари ? Ако искаш мога да ти напиша един текст, който да преведеш и да им го занесеш. Но ако ще правим опит да върнем поне част от парите, не трябва да пипаме за сега нищо. Помисли за това !

Второ - хубавото в случая е че приемникът ти е СД. Т.е. с хубав индикатор, с който с помощта на този форум ще се справиш и ти. Трябва обаче да спечелим портиера на наша страна. Ако не можеш сама, ще ми го дадеш да му кажа нещо по телефона. Не само ще разреши да стигнеш до антената, ами и ще помага :wink:

Трето - като разрешим или не разрешим социалните проблеми, ще престъпим към техническите ! Само да ти кажа - ако някой те прати да купуваш усилвател - не го слушай. Не купувай нищо повече. Проблемът ти е много малък. Можеш да се зарадваш. Но за него после, след като уточним първите две точки.


06 Дек 2016 21:20
Профил

Регистриран на: 06 Дек 2016 12:20
Мнения: 7
Отговори с цитат
Здравейте, приятели :)
Безкрайно ви благодаря, Камен, Виктор, Вандерел за отговорите, за това, че потвърждавате съмненията ми в настройките на антената и че ме насърчавате да действам по почина "направи си сам".
За да отговоря на въпросите на Вандерел, малко предистория: Преди известно време майка ми дойде да живее при мене и аз и предложих да гледа Булсатком по интернет. Проблем - жената е на 85 години и й става все по-трудно да борави с компютър, напр. един ден беше "слушала" филма, защото без да иска е минимизирала браузера и не се сетила какво да направи. По тези причини реших да сложим сателитна антена. Единственото място, на което можеше да се монтира антената, е на покрива на блока. Там има колективни инсталации и достъпът е ограничен само за техниците по поддръжката. От блока ме посъветваха-задължиха моята инсталация да я направят същите тези техници, тъй като мястото е общо и голяма част от кабела трябва да мине по общите канализации (кабелът не се пуща отвън). Стори ми се логично и приех. Още при първния контакт ми казаха, че трябва да сложат еднометрова антена (с баснословна цена), защото е непознат сателит и "кой знае какъв ще е сигналът". Попроучих и реших да ми сложат 80 см антена. По тази причина нищо не ми гарантират, "вината" за лошото приемане си е моя, те са ме предупредили, хе-хе. 220-те евро включват антена, стойка, кабел и труд. Много ми се видяха, но в общи линии нямах избор :( С рекламация едва ли ще постигна нещо. Толкова по първия въпрос, бях изчерпателна, хе-хе.
По втора точка: с портиера ще се справя някак си! :evil:
Така че ще действам по трета точка - разрешаване на техническите проблеми. Бях решила да запрятам ръкави, приготвила съм де що гаечен ключ и отверка имам, но от последното изречение на Вандерел ми се струва, че трябва да чакам за допълнителни указания, така ли е?
Отново сърдечно благодаря!


07 Дек 2016 02:30
Профил

Регистриран на: 27 Яну 2009 13:14
Мнения: 310
Местоположение: София
Отговори с цитат
Просто чети указанията на Ванди и кажи че, вече имаш нашите програми! :wink:


07 Дек 2016 12:33
Профил

Регистриран на: 12 Фев 2011 21:14
Мнения: 474
Местоположение: Малта
Отговори с цитат
Ключ 13 ,кръстата отверка ,може и малка права и някой които да помага на тел. пред тв. Най добре да имаш на покрива тв. със приемника ! Но може и по тел. но МНОГО бавно . И пак не е гаранция че ще можеш да се справиш , зависи колко некадърно са го поставели местните. Но можеш да опиташ !!!


07 Дек 2016 13:53
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Започваме от тук :arrow: Виждаш ли антената от някъде ? Конверторът в това положение ли е ?


Прикачени файлове:
Конвертор.jpg
Конвертор.jpg [ 12.3 KiB | Прегледано 27425 пъти ]


Последна промяна vanderel на 07 Дек 2016 21:56, променена общо 1 път

07 Дек 2016 18:13
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
viewtopic.php?f=17&t=5937 от тук прчети само третия пост. Осмисли го и ако нещо не ти е ясно - питай ! Това е за да имаш ясна представа какво общо взето трябва да свършим.

Ще ни трябва обаче някаква последователност. Затова :arrow:
1. Намираш си 3 неща : 1 - един маркер, 2 - средно голяма отвертка тип звезда и 3 - ключ-13 !
2. На техниците явно това не им е основната дейност и за това не са се справили добре. Но все пак са свършили трудната работа - намерили са спътника. От тук нататък всичко е въпрос на милиметри :!: Слабото място на тамошните техници е конвертора. Почти съм сигурен, че хоризонталната и вертикална настройки са добре. Затова започваме от конвертора !!!
3.Като се качиш на покрива, първото нещо което трябва да направиш е, да бележиш с маркера положението на антената. На движещите се детайли - скобата спрямо стойката и системата за наклона , сложи по една чертичка една срещу друга, така че ако мръднеш нещо повече от необходимото, да можеш да се върнеш пак на сегашното положение.
4. В момента твоя конвертор е почти като на снимката горе. Т.е. завъртян така, че долната му част с кабела, сочи на 7 часа. В него е причината !!! Трябва да е още завъртян - така че образно да сочи м/у числата 7 и 8 на часовника. Отбележи с две чертички и неговото положение. Разхлаби го малко от скобичката му, колкото да се върти. Завърти го към 8 часа с 2-3 мм и питай този, който гледа индикатора, за дБ-лите. Трябва от 7 да станат поне 11. И да не са 11, стегни го при най-високите дБ-ли. Предварително индикаторът трябва да е нагласен на 12524 Н 30000. Гледай само тази честота. Друго не те интересува.
5. Ако с местенето на конвертора стигнеш само до 10 дБ напр., тогава явно трябва да се бутне и самата антена. Как да разберем в каква посока :?: Внимавай - без да разхлабваш нищо, с по два пръста хвани антената отстрани и я натегни до толкова доколкото позволява самата ламарина, първо в едната посока, после в другата. Разбира се не трябва да натискаш толкова, че да изкривиш ламарината. Просто при слабия натиск на двата пръста ще отклониш антената с около 1 мм. При това упражнение в дете посоки, трябва да питаш помощника си как се променят дБ-лите. В едната посока те ще станат от 7 - на 0. В другата обаче ще станат от 7 - на 8-9. Това ще ти подскаже, че антената трябва да мръдне с 1-2 мм в посоката в която дБ.лите се увеличават. Кажи ми ако установиш, че антената трябва да мръдне леко на ляво, какво ще направиш,като преди това си чела третия пост :!: :?:
6. Разхлаби леко болтовете за наклона и го промени с 1-2 мм, спрямо белега - нагоре или надолу. Питай помощника и стегни при максимални дБ.
7. Запомни - изместването на антената или конвертора ще са с по 1-2 мм спрямо белезите. Затова не ви карам да разхлабвате много скобата, а само да редувате гайките в определен ред
Ако не разбираш нещо - питай спокойно ! И да - послушай колегата и комуникирайте с човека пред телевизора по телефон. В случая няма смисъл да носиш ТВ на покрива.


07 Дек 2016 18:14
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Ако вече си прочела горния пост, прочети го още веднъж, защото съм го коригирал малко :wink:
Видя ли че не е никак лесно :P ... исках да кажа трудно :D
Не бой се, ще се справиш. Пък и форумът е на твое разположение 24/7 :!:


07 Дек 2016 23:05
Профил

Регистриран на: 06 Дек 2016 12:20
Мнения: 7
Отговори с цитат
Здравейте, момчета - Виктор, Камен, Ванди - и всички, които четат това :)
Докладвам: "Подкупих" портиера и бях на покрива. За съжаление имах много малко време за действие и бях малко хаотична. Едва вечерта видях подробните инструкции на Вандерел (свалям шапка), при следващото качване ще си ги нося разпечатани!
Първо се заех с конвертора, врътнах го малко и за мой ужас изгубих всичките децибели .... докато не си дадох сметка, че стоя точно пред антената, хе-хе, човек се учи докато е жив. Повъртях малко и постигнах над 8 дБ. След това побутвайки с пръст антената установих, че трявба да се коригира на юг и нагоре. Нямах повече време, пък и малко ме респектираше момента с гайките. Сега хващам всички програми. 12688 е малко под 7 дБ, но програмите вървят засега. След няколко дни ще имам повече време за настройките и ще ви разкажа за резултатите. Колкото до испанските техници, имаш право, Ванди, електричари са, антените не са им първа специалност.
Още веднъж, безкрайно много благодаря за помощта! До скоро :)


08 Дек 2016 02:43
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Не си се занимавала досега с това, но се справяш добре. И знаеш ли защо - защото четеш и се стремиш да разбереш прочетеното.
Много мъже имат самочувствието, че са технически грамотни и четат през ред. Задаваш им 4 въпроса, те ти отговарят на два. Затова се принудих да номерирам въпросите. Жените обаче са сладурани. Най атрактивните Следва ...


Последна промяна vanderel на 08 Дек 2016 15:48, променена общо 1 път



08 Дек 2016 13:05
Профил

Регистриран на: 12 Фев 2011 21:14
Мнения: 474
Местоположение: Малта
Отговори с цитат
Благодаря ! Има специален момент със гайките (ти каза на юг и на горе ) Ако си ЗАД чинията означава надясно и на горе . Ако отзаде захващането за тръбата е със 4 гайки ,ЗАВИВАШ 1 оборот или 2 горна дясна и проверяваш дали има подобрение . Ако е със 2 гайки само дясната . Ако е по зле връщаш гаиката на същата позиция и РАЗВИВАШ долна лява 1 оборот и пак проверяваш . м***а му е търпение ! Успех ! Вандарел ще ти каже останалото !Не каза как деистваш , със инструкций по тел. или качваш примника със телевизор?


08 Дек 2016 13:22
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Точно това и аз щях да питам, като Камен, но нямах време в горния пост. Как следиш индикатора :?:
Залепваш един човек до телевизора/може и майка ти/ и казваш да гледа само цифричката 8.
А ти развиваш с един оборот левите гайки /ако са 2/или лявата гайка /ако е една/ и питаш какво е станало с числото 8. Вероятен отговор - 9 .
След това стягаш десните гайки с един,ако може и с два оборота. Като стягаш десните гайки, те дърпат чинията на дясно/на юг/. Нали го разбираш това :?: При стягането от телефона ще чуеш - 10, 10,60 ... Ако десните гайки се стегнат и не може повече да се стяга, а дБ-лите са продължавали да растат - разхлабваш още с по 1 оборот левите. Разбираш ли - с разхлабването на левите, ти разхлабваш цялата скоба и така даваш възможност да се стягат още десните. В един момент обаче дБ-лите могат да станат 11 и да започнат да намаляват. Значи спираш да стягаш десните и натягаш малко левите, докато стигне пак на максималното което си чула. В края на краищата редувайки дясна - лява, трябва да стегнеш антената при максимален сигнал.
След това минаваме на наклона - там е ясно - разхлабваш колкото да може да се движи мазно и вдигаш или сваляш и стягаш на мах.
Последно - пак на конвертора. Освен да се върти, той може да се движи напред и назад - остави го на средата. А завъртането на мах.

Та бях започнал да говоря за жените, но ще си запазя мисълта за след като кажеш, че на 12524 Н има 11 дБ ... :D


08 Дек 2016 15:47
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 26 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB®