Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 19 Мар 2024 14:57



Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Проблем с телевизора ?! ... и други ел. уреди 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
В тази тема ще ви задълбоча вниманието, към нещо с което повечето производители на LED телевизори ни цакат.
В менюто на различните марки ТВ, ще намерите опции - подсветка, задно осветление, фоново осветление, осветление и пр. Ще се опитам да ви го обясня с по-прости думи, за да ме разберат всички. Давам ви пример с 32 инчов ТВ за да съм точен с цифрите. - зад екрана на телевизора има три ленти с по 6 свето диода на всяка от тях. Това е въпросното фоново осветление. Лентите и диодите са разпределени така, че да осветяват равномерно целия екран. Колкото по-светъл е екрана, толкова картината е по-ярка и хубава. Точно това чувство на зрителя са използвали производителите, както и един трик - за това осветление в менюто на ТВ има обикновено 4 опции - ниско - средно - високо - автоматично /осветление/. Трикът е в последната опция - автоматично. Всеки или повечето от вас,които на са чак толкова навътре с техниката, би избрал - автоматично. Умен ТВ - нека сам да си избира. Да ама - не. Опцията "авт." е равна на опцията - "високо" :!:
:idea: И сега внимавайте - при тази опции свето диодите светят/работят/ с ток с около 10 % над допустимия за тях. Работейки пренатоварени те могат да издържат две години и половина - три. Гаранцията ви обаче е 2 години. Производителите няма как да не го знаят това нещо :evil: Но вероятността диодите да изгорят преди тези две години е малка. И да има такива ТВ на които производителя да поеме ремонта, ще са нищожно малко :wink: Вследствие на високата температура диодите един по един започват да горят/pn прехода се разрушава/. Диод може де спре да свети, но да продължи да дава верига на другите, тъй като всички са свързани последователно. Тогава на екрана пред изгорелия диод, ще видите тъмен кръг. Така ТВ може да кара още известно време, докато друг или други диоди не изгорят така, че да прекъснат веригата. Екранът ще спре да се осветява и вие ще виждате движещите се предмети по него на тъмно - едва едва.
Тази авария е една от най-сложните и скъпи/за 32 инча - 150 лв/ За по-големите, съответно повече. Цената може да иде и на 300 и над 300 лв.
Какво може да направите, за да удължите живата на подсветката ?! Ами най-лесното - да не оставяте опцията която я регулира на "автоматично". Оставете я на "средно", а ако не ви е много тъмно може и на "ниско". Ако се регулира с %-ти, вместо на 100, я върнете на 70.

Послушайте ме :!: За да не останете пред избора - дали да го ремонтираме или направо да купуваме нов :D


14 Дек 2017 22:26
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
В заглавието сложих "...и други", за да добавяте различни мнения, вкл и за други електро и електронни уреди :!:


14 Дек 2017 22:40
Профил

Регистриран на: 31 Дек 2012 00:22
Мнения: 78
Отговори с цитат
Производителите не ни цакат с нищо, защото техниката се развива стремглаво бързо и след 3-4 години модерният днес телевизор е вече технологично стар. Също така пазара, на който разчитат не му пречи през 3-4 години да отделят по 300 евро за телевизор.

Това важи с абсолютна сила и за новите автомобили.


15 Дек 2017 01:11
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Чакайте сега ! Има хора, и хора, и хора ... Има хора които още гледат 25 годишния си телевизор. Със сигурност има и такива, за които 300 евро са нищо. Но каквото и да е, не вярвам някой като си купи телевизор да очаква с нетърпение, кога ще минат 3-4 години, че тоя да го хвърли и да си купи друг. Всеки би се радвал телевизорът му да работи поне 10 години. Ако трябва - на вилата, на село, но да работи. А аз в заглавието няма как да поясня за кои хора се отнася темата :(
В момента във форума влизат по 30-40 човека на веднъж. Ако знам че 10 са хванали дистанционното и са ме послушали, трудът ми няма да е напразно.
А че ни цакат, цакат ни. Ако имам време ще снимам да видите на какво приличат диоди на 2 години и половин При гаранция две години. И как от 18 са изгорели 7. И то на една от двете най-популярни марки в БГ. От фирмите дали не знаят, че номиналния ток на тези диоди е 200 мА, а те дънят когато подсветката е оставена в менюто на "автоматично" на 220. А как да ги нарека тези производители, като едно диодче самостоятелно струва 1,50 лв , а 18-те понеже са фабрично запоени - 90 лв. На всеки вкл. и на фирмите производители е ясно, че дори да е изгорял един диод, човек като види другите как са овъглили лентата на която са запоени,ще си направи извода, че по-добре да ги смени всичките - така и така ще даде 70-100 лв за труда не техника.
Това е от мен. Дано повече хода са ме разбрали :!: Този ми пост не е важен. Прочетете още веднъж първия и направете каквото ви съветвам там !


Последна промяна vanderel на 16 Дек 2017 13:26, променена общо 1 път



16 Дек 2017 00:54
Профил
Аватар

Регистриран на: 22 Дек 2012 12:40
Мнения: 160
Отговори с цитат
vanderel написа:
В тази тема ще ви задълбоча вниманието, към нещо с което повечето производители на LED телевизори ни цакат.
В менюто на различните марки ТВ, ще намерите опции - подсветка, задно осветление, фоново осветление, осветление и пр. Ще се опитам да ви го обясня с по-прости думи, за да ме разберат всички. Давам ви пример с 32 инчов ТВ за да съм точен с цифрите. - зад екрана на телевизора има три ленти с по 6 свето диода на всяка от тях. Това е въпросното фоново осветление. Лентите и диодите са разпределени така, че да осветяват равномерно целия екран. Колкото по-светъл е екрана, толкова картината е по-ярка и хубава. Точно това чувство на зрителя са използвали производителите, както и един трик - за това осветление в менюто на ТВ има обикновено 4 опции - ниско - средно - високо - автоматично /осветление/. Трикът е в последната опция - автоматично. Всеки или повечето от вас,които на са чак толкова навътре с техниката, би избрал - автоматично. Умен ТВ - нека сам да си избира. Да ама - не. Опцията "авт." е равна на опцията - "високо" :!:
:idea: И сега внимавайте - при тази опции свето диодите светят/работят/ с ток с около 10 % над допустимия за тях. Работейки пренатоварени те могат да издържат две години и половина - три. Гаранцията ви обаче е 2 години. Производителите няма как да не го знаят това нещо :evil: Но вероятността диодите да изгорят преди тези две години е малка. И да има такива ТВ на които производителя да поеме ремонта, ще са нищожно малко :wink: Вследствие на високата температура диодите един по един започват да горят/pn прехода се разрушава/. Диод може де спре да свети, но да продължи да дава верига на другите, тъй като всички са свързани последователно. Тогава на екрана пред изгорелия диод, ще видите тъмен кръг. Така ТВ може да кара още известно време, докато друг или други диоди не изгорят така, че да прекъснат веригата. Екранът ще спре да се осветява и вие ще виждате движещите се предмети по него на тъмно - едва едва.
Тази авария е една от най-сложните и скъпи/за 32 инча - 150 лв/ За по-големите, съответно повече. Цената може да иде и на 300 и над 300 лв.
Какво може да направите, за да удължите живата на подсветката ?! Ами най-лесното - да не оставяте опцията която я регулира на "автоматично". Оставете я на "средно", а ако не ви е много тъмно може и на "ниско". Ако се регулира с %-ти, вместо на 100, я върнете на 70.

Послушайте ме :!: За да не останете пред избора - дали да го ремонтираме или направо да купуваме нов :D


Реших да те послушам и веднага към настройките на телевизора, в момента в който изключих - автоматичния режим на картината, картината стана много ярка та чак дразнещо, веднага я оставих пак на автоматичен режим и екрана стана по-тъмен с по-топли цветове и приятен за гледане, направило ми е впечатление че нощно време ако не съм запалил лампата картината не е с така ярки цветове и обратното, при слънчево време картината си увеличава яркостта, работи както е при смартфоните дисплеите им в зависимост от околната светлина.
Като цяло зависи и от телевизора, моя е на няколко месеца - LG - 2017 година е представен модела, с най-новата опeрационна система webOS 3.5 и явно е помислено интелигентно автоматичното управлението на яркостта при екрана спрямо околната светлина, при лампа, пълна тъмнина, слънчеви лъчи през прозореца, обърнах внимание че има някакъв външен датчик, предполагам е за светлината.


16 Дек 2017 11:06
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Благодаря ти Павка за уместната добавка към темата. Според марката и годината на производство, може да има и коректни производители :wink: :D или технически умни телевизори !
Вижте какви са вашите :arrow: :idea:


16 Дек 2017 13:24
Профил

Регистриран на: 22 Яну 2011 21:50
Мнения: 100
Отговори с цитат
Тъй като на работното ми място старите монитори ( къде от горещината,къде от годините ) взеха да дават фира един по един.Това е вече 6-ти монитор на когото вдъхвам нов живот , та реших да щракна малко снимки , та току виж съм полезен на форума :)
( Ванди ни съ смей )

Та ЛСД мониторите са модел Philips 170X7 купувани незнайно кога.Аз така ги заварих ,а съм вече 9 та година във фирмата.Първоначално се използваха по офисите , като постепенно бяха вкарани в производството за монитор на кантарите.
99% от повредите тип "Ми той умрял ма !" са заради "изсъхнали" кондензатори , които повреждат захранването на монитора.
Мисля с няколко снимки да ВИ демонстрирам последния ремонт,който ми отне не повече от половин час. ( практика му е м***а ;) )

Изображение

Та сваляме черни капак , чрез издърпване ,държи се на 4 чопа( тук не съм го снимал , защото просто нямаше )

Изображение

Развиваме 4 те черни видички ( 2 вляво и 2 в дясно ) за да свалим стойката на монитора :

Изображение

Изображение

Изображение

Тука вече е свалена :

Изображение

Развиваме всички види :

Изображение

Внимателно освобождаваме ЛЕД матрицата от закопчалките :

Изображение

и с помощта на дървена ( или каквато има ) шпакла внимателно откопчаваме капака по цялото протежение :

Изображение

Изображение

внимателно повдигаме и отстраняваме капака :

Изображение

Открива се следната картина.Съвет маркирайте си всички кабелчета и куплинзи,които ще се вадят или поне си направете снимка като мен :

Изображение

Изображение

Вадим всички букси и куплунзи :

Изображение

Изображение

Внимателно откопчаваме ЛЕД матрицата :

Изображение

Повдигаме внимателно :

Изображение

И поставяме с лице към масата за удобна работа.
Развиваме четирите гайки за кабелите на монитора и захранването :

Изображение

Изображение

Развиваме всички види на ламаринения предпазваш капак:

Изображение

и с леки приплъзване на долу го освобождаваме и отстраняваме:

Изображение

Изображение

И откриваме това.Нас ни интересува лявата част ,която е захранването .
За целта вадим 2 та конектора между двете платки :

Изображение


Изображение


и между ЛЕД Матрицата :

Изображение

Изображение

ето я и платката ,която ни интересува :

Изображение

ВНИМАНИЕ ! Пипайте внимателно , защото при повреда остава заряд във високоволтовия кондензатор , което може да доведе до поражение от електрически заряд .
Мен лично ме изпра един път и не е приятно,макар да е полезно .Помага при ревматизъм,хаха
За безопасност окъсете с помощта на изолирана отвертка двата полюса на кондензатора и внимавайте , че бая "плющи"

Изображение

Та ето го и въпросния господин.Бая понадут :)

Изображение

Изображение

Изображение

Препоръчвам смяна на всички кондензатори в групата.така и така сме си играли да отваряме монитора :

Изображение

Изображение

А и последващата проверка на стойностите им показаха "Ми той умрял,мааа !"

Изображение

Монтираме новите кондензатори :

Изображение

Изображение

По обратния път монтираме всичко обратно :

Изображение

Включваме захранването :

Изображение

А,то работи бре ?! Това беше възклицанието на шефа при ремонта на първия монитор :)

Даже и с мониторния кабел изпробваме :

Изображение

Изображение


Надявам се да съм бил полезен...поне на някои .
;)


14 Апр 2018 20:45
Профил

Регистриран на: 07 Окт 2012 10:53
Мнения: 113
Отговори с цитат
Браво така се ремонтира стар монитор, само едно уточнение, това не е LED матрица а LCD. На захранването се виждат инверторите и буксите от страни на CCFL лампите, ледове няма. И малко инфо от мен ако няма надути кондензатори проблем може да се търси в някоя лампа или в траф на инвертора.


15 Апр 2018 07:19
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 8 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB®