Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 17 Окт 2018 16:58

Отговори на тема  [ 14 мнения ] 
По-малко децибели 
Автор Съобщение
Аватар

Отговори с цитат
Привет колеги, от София съм, забелязал съм че откак приемаме сигнал от Hellas Sat 3, преди това (говорим само при ясно синьо небе), на всичките канали и особено на HD са ми били от порядъка на 17-18 децибела, от тогава всичките канали ми показват с 2-5 децибела по-малко, например на BTV HD ми показваше 18 децибела, сега показва 14-15 децибела при перфектни атмосферни условия, а ако има облаци пада до 11 децибела, така е с всичките програми.

Какво е решението, дали Булсата имат тяхна си по-голяма чиния от 90 см и с това да се компенсира децибелите?

Имам висок клас телевизор и съм забелязал че ако сигнала на BTV HD преди ми показваше 18 децибела, тогава определено ми беше по-хубава картината, някак си по-кристална картина, (все едно е снимано с високоскоростна камера и пусната на нормална скорост записа, толкова е хубава картината при 18 децибела) а при 13 децибела картината е все едно компресирана на друг формат ако може така да обясна?

Та какво е решението, относно по-голяма антена от Була и хубава настройка?

13 Май 2018 10:38
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Децибелите и картината нямат нищо общо

13 Май 2018 12:03
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Milen_84 написа:
Децибелите и картината нямат нищо общо

И така да е, факт е че картината ми става по-добра при повече децибели, може успоредно с това да има други показатели...

Все пак, най-малкото поне с по-голямата антена при облачно време, няма толкова лесно да изчезва сигнала, само заради това пак ще си струва по-голямата антена.

Дали от Булсата имат тяхна си 90 см чиния, ще им платя колкото им струва, или трябва да си купувам отделно и да викна техник само за настройката?

13 Май 2018 20:10
Профил

Отговори с цитат
Павел Василев написа:
Дали от Булсата имат тяхна си 90 см чиния, ще им платя колкото им струва, или трябва да си купувам отделно и да викна техник само за настройката?
Имат си чиния, само че не е 90, а 80 см, аз съм с такава, струва 55 лева (с логото на Булсатя е) и я има по офисите на Булсатком. Поставя се върху старата стойка от 60 сантиметровата чиния.

14 Май 2018 13:11
Профил

Отговори с цитат
Тази не е лоша но е без лого на булсатя и е малко по голема
http://www.satshop.bg/product.php?id_product=237

14 Май 2018 13:37
Профил

Отговори с цитат
tst_65 написа:
Тази не е лоша но е без лого на булсатя и е малко по голема
Това, че е без лого не е беда, а че е малко по-голяма, още по-добре (сигнала няма да прекъсва при силен дъжд), стига тази чиния да може да се надене на старата стойка, за да не се кърти наново за нова стойка.

14 Май 2018 21:51
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Сигналът или го има, или го няма и качеството въобще не се влияе от него. В момента НД честотата върви със 17,50 дБ със стандартната 65 см-ва антена на Була с нормална настройка, т.е. не на макс. Тук обаче има още един показател - фекът ! Той е 2/3, което ще рече че сигналът при лошо време ще изчезне доста по-късно от този със 7/8. Така че трябва да си абсолютен максималист за да гониш 20 дБ, защото с 90 см този транспондер ще удари максимума. Това обърнато в минути ще са някъде около 5. Няколко пъти в годината по 5 - ще дойде половин час за една година по-малко без ТВ, ако сте с 90 см антена.
Дали си струва - всеки може да си прецени !!!

14 Май 2018 22:33
Профил
Аватар

Отговори с цитат
vanderel написа:
Сигналът или го има, или го няма и качеството въобще не се влияе от него. В момента НД честотата върви със 17,50 дБ със стандартната 65 см-ва антена на Була с нормална настройка, т.е. не на макс. Тук обаче има още един показател - фекът ! Той е 2/3, което ще рече че сигналът при лошо време ще изчезне доста по-късно от този със 7/8. Така че трябва да си абсолютен максималист за да гониш 20 дБ, защото с 90 см този транспондер ще удари максимума. Това обърнато в минути ще са някъде около 5. Няколко пъти в годината по 5 - ще дойде половин час за една година по-малко без ТВ, ако сте с 90 см антена.
Дали си струва - всеки може да си прецени !!!

С една дума, няма да имам никакъв смисъл от по-голяма антена, така ли да го разбирам?
Аз така и иначе бих искал да викна техник за нова и прецизна настройка на антената, така и така като ще идва техника, защо да не поръчам направо и по-голямата чиния?

15 Май 2018 14:11
Профил
Аватар

Отговори с цитат
По-голямата антена винаги е с предимство. Не обаче за качеството на картината. Всъщност, антената няма никакво отношение към качеството на картината. Приемника, телевизора - да, не и антената. Както и личното цветоусещане. Аз например имам проблем с "топлата" картина и винаги настройвам ТВ на "студена", която пък твърде много синеела, според жена ми.

15 Май 2018 16:03
Профил

Отговори с цитат
За да приема качествено цифров сигнал, на приемника е необходимо определено ниво на сигнала. Ако то е примерно 9 децибела, то при по-слаб сигнал ще има смущения и прекъсвания в приемания сигнал. Ако е повече, независимо дали 10 или 20 децибела (примерно), качеството на картината е едно и също. По-голямата антена дава предимство, че приема по-силен сигнал в по-лоши условия. Ако условията са нормални, няма да се усети никакво предимство. По-силния сигнал при нормално приемане е само гаранция за приемане при влошаване на условията. По-лоши условия имаме основно в два случая - при лошо време и при отдалечаване от зоната покритие от антената на сателита. Ако си в България, ти си в зоната на покритие на спътника и не ти е необходима по-голяма антена за това. Единствената полза е както Ванди каза, когато се влоши силно времето, но това не се случва чак толкова често.

16 Май 2018 08:41
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Павел Василев написа:
С една дума, няма да имам никакъв смисъл от по-голяма антена, така ли да го разбирам?
Аз така и иначе бих искал да викна техник за нова и прецизна настройка на антената, така и така като ще идва техника, защо да не поръчам направо и по-голямата чиния?
До тук от обясненията на колегите трябва да си разбрал за качеството на картината. За антената ще ти кажа още само три неща - кога може да се сложи антена 80-90 см в България за прием на сигнала на БСК. Първото - ако имаш от някъде свободна антена и че чудиш какво да я правиш.
Второто - ако не те бъркат парите /60лв./ И третото - ако имаш достатъчно място, в смисъл че няма да ти пречи по-голямата ламарина.
Т.е., монтаж на такава антена за БГ не е задължителен, но ако отговаряш на горните условия и най-важното - имаш време да се занимаваш - направи го !!! Ще си с една степен по-добре от комшиите - ако при лошо време те нямат сигнал 20 мин, ти ще си без сигнал - 15 мин. И ако това в годината се случи 6 пъти, значи ще си половин час на далавера ! Ако не те стимулира подобна далавера, настрой си антената на 12524 Н на 13,33 дБ и си пий биричката спокойно ...

16 Май 2018 11:43
Профил
Аватар

Отговори с цитат
[/quote]vanderel До тук от обясненията на колегите трябва да си разбрал за качеството на картината. За антената ще ти кажа още само три неща - кога може да се сложи антена 80-90 см в България за прием на сигнала на БСК. Първото - ако имаш от някъде свободна антена и че чудиш какво да я правиш.
Второто - ако не те бъркат парите /60лв./ И третото - ако имаш достатъчно място, в смисъл че няма да ти пречи по-голямата ламарина.
Т.е., монтаж на такава антена за БГ не е задължителен, но ако отговаряш на горните условия и най-важното - имаш време да се занимаваш - направи го !!! Ще си с една степен по-добре от комшиите - ако при лошо време те нямат сигнал 20 мин, ти ще си без сигнал - 15 мин. И ако това в годината се случи 6 пъти, значи ще си половин час на далавера ! Ако не те стимулира подобна далавера, настрой си антената на 12524 Н на 13,33 дБ и си пий биричката спокойно ...[/quote]

Благодаря за съвета, няма да се занимавам изобщо засега, ако се размести антената по някаква причина и се наложи да викна техник, тогава бих платил за по-голямата антена, но дотогава няма да пипам нищо, пия си биричка наздраве :D

17 Май 2018 19:46
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Наздраве Павка !

17 Май 2018 20:03
Профил
Аватар

Отговори с цитат
Преди малко имах работа до магазин Хит в Младост, където има и офис на Булсата, така и иначе минавах буквално през офиса им и рекох да попитам за по-голямата чиния.
Питам жената така и така за по-голяма чиния, тя веднага ми казва - ми нямаме такава чиния, докато имате сигнал няма да ви пращаме техник и не ви трябва по-голяма чиния.
Аз, ОК и приятен ден, та толкова за поредното неотзивчиво обслужване, вече почвам да се дразня от такива каки и само чакам повод и аз да тръгна към друга фирма.... :?

То не беше за приемници, то не беше за оптики и все още чакам за свободно оптично влакно и нищо братче....

Знаете ли кое ме държи да не се махам лесно от Була, това е че не съм на договор, плащам си месец за месец и че където и да отида при друг доставчик, ще трябва да съм на нов 2 годишен обвързващ договор, но всяко нещо си има граници, ще видим...

22 Май 2018 13:56
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 14 мнения ]