Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28 Мар 2024 20:52



Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Re: Няма HD канали (ZHD200- кондензатори) 
Автор Съобщение

Регистриран на: 30 Юни 2009 16:04
Мнения: 47
Местоположение: Bristol,UK/Pleven
Отговори с цитат
vanderel написа:
Става въпрос за вертикален тр-р. Добре е първо да се убедиш дали В-то е причината. Има и друг такъв - вих дали вървят Канал3 и Алфа от 12213. Ако Алфата върви, поразмърдай го този 12482 - в смисъл изтрий го след това го въведи ръчно 12482 30000 В QPSK DVBS 7/8 :!: Може да пробваш и като въведеш съседни честоти напр. 12480, 12478 или 12485 и да видиш дали сигналът ще се стабилизира на някоя от тях.
После ще мислим за напреженията !

Канал 3 и Алфа ТВ вървят
Не вървят- Евроспорт2, Новаспорт, Ринг БГ, БТВ Екшън, Диема фемили, Фокс Лайв, Крайм, AXN, Скат ТВ, БТВ Синема, BiT, БНТ2, радиата от 902 до 909...

Не съм проверил всички, но дано тези са ориентир...
Не съм вътре в нещата с транспондерите, дори не знам как да видя кой канал на кой транспондер е, та за мен нещата които предлагаш не са ми лесни, трябват инструкции как да се направи (изтриване, ръчно въвеждане, съседни честоти...)


06 Дек 2017 04:03
Профил YIM
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Kibik написа:
(очевидно е минал ъпдейт),
Като изкарам честотите (синия бутон), децибелите навсякъде са от 11 до 16, с изключение на 12482000, където сигнала скача 0/50%, децибелите 0/11.43, BER 0/някакви числа.
Очевидно !
1. Искам още веднъж да потвърдиш, че като натиснеш синия бутон имаш тр-р 12213 В 30000 7/8 и на него има сигнал . Или като идеш на Канал3 тогава натисни син бутон - ОК - тр-ра на който ще ти отвори индикатора в този момент е тр-ра на който се намира този канал. Така се вижда кой канал на коя честота е !
Въпросът тук е Канал3 дали е на старата Н честота 12565, или е на новата 12213 В.
Ако е на старата 12565 Н, тогава имаш проблеми с вертикалните честоти. Причината за това е в конвертора. Знаеш ли го какъв модел е - ако виждаш табелката, кажи числата преди GHz-ите.

2.Без да знаем отговорите на т.1, но да не губим време - ако на конвертора пише 9,75-10,6 и 10,7-12,75 GHz влез в меню - инст. - 1234 - антена - спътници - на дясно - ОК - слез на LNB Тип - ако отметката е на Stacker, я премести с ОК на - Универсален.

3. Ако на конвертора пише 12,5-12,75 GHz, значи е тип Stacker. Тогава няма нужда да прилагаш т.2 :!: С този конвертор ще имаш проблем, но ако е така, тогава ще ти кажем какво следва :wink:

4. А трябваше да първо :( но сега се сетих че каза че имаш втори приемник. И тези приемници са вързани към антената със сплитер- нали :wink: Т.е. от антената излиза един кабел. Така ли е :?:

:idea: Отговори първо на теоритичните въпроси, без да пипаш нищо ! Като започнеш от последния !!!


06 Дек 2017 13:13
Профил

Регистриран на: 30 Юни 2009 16:04
Мнения: 47
Местоположение: Bristol,UK/Pleven
Отговори с цитат
1. Да има сигнал 70%, 10.48dB.
Канал 3 е на същия, новия транспондер.
2. Да, конвертора е такъв- GT-TC4 ; с тези честоти In 10.7-12.75GHz; LO 9.75/10.5GHz
LNB си беше на Универсален.
3.Конвертора не е такъв, горе дадох какъв е.
4. Не, конвертора е с два изхода и отделни кабели вървят до приемниците.
Не знам дали си струва да разменя кабелите при приемниците за проба.
Понеже Bit и BNT2 са ми удобни, от време на време ги проверявам и никога няма образ, но звукът в някои случаи почти го няма, само избива за секунда, друг път го има с прекъсвания...


06 Дек 2017 14:51
Профил YIM
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
шах с пешката :?
1. Дай му едни фабрични наср. - меню-инст.-фабр. На въпроса, който ще ти излезе дай - ДА.
2. Ако проблемът продължава, виж последно дали върви канал Бумеранг. Ако той не върви, проблемът отива към конвертора.
Хубавото е че е двоен и имаш възможността да се убедиш в това, като размениш местата на кабелите, влизащи в него. А е най-добре направо да закачиш НД-то на мястото на СД-то - така ще тестваш и кабела с конекторите.
3. Ако и на новото място каналите от въпросната честота не се отварят, тогава влез в меню - инст. - антена - транспондери - на дясно - ОК - с жълт бутон изтриваш числото в лявото каре и пишеш 12485 . В следващото пак първо триеш, после пишеш 30000. Третото на вертикал. четвърто и пето не пипаш. В последното - на 7/8 - ЗЕЛЕН БУТОН два пъти - изход ... !
По същия начин вкарай вместо 12485 - 12479 !
След това на индикатора виж дали някой от новите тр-ри няма да се държи стабилно. Сканирай го - инст.- сканиране на канали ...


07 Дек 2017 13:53
Профил

Регистриран на: 30 Юни 2009 16:04
Мнения: 47
Местоположение: Bristol,UK/Pleven
Отговори с цитат
Ами беше шах...Чак сега видях поста със съветите...иначе много ми допадат подредените съвети 1,2, 3...
Днес половин ден пропилях да си играя с проби, накрая стигнах до диагноза.
И да, добре, че имам два приемника и двоен конвертор, иначе щеше да е голяма задънена улица...
- Размених кабелите на приемниците- проблема се премести на другия приемник "аха, сигурно конвертора!" Да, ама не...
- За да се убедя, че е конвертора, върнах кабелите при приемниците и ги размених на конвертора. Проблема си остана на първия приемник, т.е. конверторните изходи са ОК, приемниците са ОК, проблема следва единия кабел.
- Отрязах куплунзите в двата края и ги направих наново- няма промяна.
- Проверих сигнали/децибели на HD приемника с двата кабела.
- С добрия сигнала на всички транспондери стои на 100%, BER винаги е 0, децибелите от 10.48 до 16.25, различни са, но малко скачат за един транспондер (когато съм гледал на SD приемника постоянно скачат).
- С лошия кабел децибелите пак стоят по същия начин, но сигнала не е 100%, а за различните транспондери е 30 до 80%. За критичния транспондер 12482, BER постоянно играе (различни числа), на другите си е 0.

Понеже съм сложил втори приемник не в същото време с първия, кабелите са купувани в различно време/магазин/партиди. Изглеждат еднакви, диелектрика не е плътен, а с кухини. Не знам как да си обясня ситуацията, освен кабела да е с по-голямо затихване.
-Защо до сега не е имало проблем и защо сега това е критично само за транспондера 12482?
-Нормално ли е за HD приемника сигнала винаги да е 100%?
-Kакво е BER?


07 Дек 2017 22:58
Профил YIM
Аватар

Регистриран на: 08 Дек 2007 16:33
Мнения: 712
Местоположение: Сателитната телевизия и интернет не е за всеки
Отговори с цитат
Кабела се пълни с H2O.


07 Дек 2017 23:16
Профил

Регистриран на: 30 Юни 2009 16:04
Мнения: 47
Местоположение: Bristol,UK/Pleven
Отговори с цитат
DevNull написа:
Кабела се пълни с H2O.

Не виждам как може да стане това, освен да влиза влага и после да кондензира, но това е теоретично, защо не се случва и с другия? Даже на този кабел гумения маншон към конвертора беше цял, на добрия беше повреден... Кабелите са около 17м и не са снаждани.


07 Дек 2017 23:35
Профил YIM
Аватар

Регистриран на: 08 Дек 2007 16:33
Мнения: 712
Местоположение: Сателитната телевизия и интернет не е за всеки
Отговори с цитат
Погледни ги по цялата дължина и ако не си ги привързвал един към друг на късо разстояние виж кой е провиснал.


07 Дек 2017 23:44
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
По-ниските %-ти доказват точно това, че има проблем в кабела - оксидирала връзка, особено ако има снадка, причината е там. Влага предизвикваща утечка м/у жилото и оплетката. Фабр. дефект - виждал съм снадени жила под на пръв поглед нормалната изолация. Сменяй го ! Но ако има снадка причината е в нея !!!


08 Дек 2017 01:05
Профил

Регистриран на: 30 Юни 2009 16:04
Мнения: 47
Местоположение: Bristol,UK/Pleven
Отговори с цитат
vanderel написа:
По-ниските %-ти доказват точно това, че има проблем в кабела - оксидирала връзка, особено ако има снадка, причината е там. Влага предизвикваща утечка м/у жилото и оплетката. Фабр. дефект - виждал съм снадени жила под на пръв поглед нормалната изолация. Сменяй го ! Но ако има снадка причината е в нея !!!

То е ясно, че ще го сменям, погледнах какви продават в eBay, всички са RG6, надявам се този да е подходящ и на картинката изглежда добре, с плътен диелектрик:
https://www.ebay.co.uk/itm/RG6-Coaxial- ... 9pqKSew_Ug
Inner Conductor: copper clad steel
Conductor Dia (+/-0.02mm): 1.00
Insulation: Foam
Shielding: Aluminium foil
Outer Conductor: Aluminium
Conductor Dia.(+/-0.01mm): 0.120
No. Of wires: 64
Jacket: PVC (RoHS)
Outer Dia (+/-0.15mm): 6.4

Electrical Characteristics
Characteristic Impedance: 75 +/-3ohm
Nominal Attenuation @1000MHz: 20.82dB

Да има някакви други специални изисквания?
Ще проверя и в магазините какви продават...
Писах, че няма снадки, извън къщата е не повече от 2м, върви по стената до чинията (60см).
След като го сменя ще пиша за резултата, но понеже обичам да си обяснявам нещата, нека някой да отговори на питанията ми, макар да са вероятно лаишки:
-Защо до сега не е имало проблем и защо сега това е критично само за транспондера 12482?
-Има ли връзка със смяна на сателита или просто му е дошло времето?
-На HD приемника не всички канали са HD, защо той е на Hellas Sat3, a SD приемника е на Hellas Sat2 ?
-Нормално ли е за HD приемника сигнала винаги да е 100%? На SD приемника никога не са на 100%, но си работи добре.
-Kакво е BER?


08 Дек 2017 01:43
Профил YIM
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
За кабела - добре е да е с медно жило, а не с помеднено. В магазина се вижда като му погледнеш сечението - дали и сърцевината е медна или стоманена/бял цвят/. В къщи може да го зачистиш с ножката и ще видиш какво е под галванизацията.
BER е коефициент на грешките и трябва да е 0 :!: Индикатора на СД тунера е точен и затова показва различни данни. Докато този на НД-то е преблизителен и данните са обобщени до някакви твърди стойности.
Не ми отговори дали работи канал Бумеранг, защото и той е на В тр-р, но с по висока честота. Така че може да не е само 482. Обяснението ми е че напрежението вследствие повишено съпротивление или пад е достигнело критичния минимум и се отразява на може би най-натоварения тр-р или на честоти над определено ниво.
Ако на СД-то честотите са новите,значи и той е на тройката. А че не е сменено името на спътника, не е проблем.
И да - проблемът ти се е появил с идването на новия спътник, заради вертикалните тр-ри.


08 Дек 2017 12:20
Профил

Регистриран на: 30 Юни 2009 16:04
Мнения: 47
Местоположение: Bristol,UK/Pleven
Отговори с цитат
vanderel написа:
За кабела - добре е да е с медно жило, а не с помеднено. В магазина се вижда като му погледнеш сечението - дали и сърцевината е медна или стоманена/бял цвят/. В къщи може да го зачистиш с ножката и ще видиш какво е под галванизацията.
BER е коефициент на грешките и трябва да е 0 :!: Индикатора на СД тунера е точен и затова показва различни данни. Докато този на НД-то е преблизителен и данните са обобщени до някакви твърди стойности.
Не ми отговори дали работи канал Бумеранг, защото и той е на В тр-р, но с по висока честота. Така че може да не е само 482. Обяснението ми е че напрежението вследствие повишено съпротивление или пад е достигнело критичния минимум и се отразява на може би най-натоварения тр-р или на честоти над определено ниво.
Ако на СД-то честотите са новите,значи и той е на тройката. А че не е сменено името на спътника, не е проблем.
И да - проблемът ти се е появил с идването на новия спътник, заради вертикалните тр-ри.

-Да, Бумеранг върви, все още не е много ясно какво му е зле на кабела. Сега проверих пак- сигнала на проблемния транспондер е 60%, и 11.48dB, само BER мърда.
До сега знаех, че най-важно е dB да са колкото може по-високи, сигнала и BER нямали голямо значение, но май само до някъде е така. За BER каза, че е коефициент на грешка, но от какво зависи и как се отразява, защото в други случаи май съм виждал да мърда, а канала си върви. А сигнала какво значение има?
-За SD приемника- новите честоти (като на HD приемника) ги има, но има и други. Дали не са от друг спътник, защото правих сканиране и се появи още един спътник (преди Hellas 2), нещо Булгариасат или подобно. Изтрих го, но може от него да са останали транспондери... Струва ли си да се прави пресканиране от време на време и ако се направи, запазват ли се съхранените преди "Любими" ?
-Намерих в къщи две стари рула с нестандартен по размер, но 75ома кабел (нормално би трябвало да е 6.4мм). Единият е по-дебел (7мм), жилото желязно помеднено 1мм. Другият по-тънък-5.4мм, 0.45мм медно жило.
Пробвах ги без да ги инсталирам по стените, макар, че са по-дълги отколкото ми трябва и затихването да е по-голямо. И с двата каналите на този транспондер си вървят. Децибелите навсякъде и с двата са еднакви, с дебелия сигнала почти навсякъде е 100%, с тънкия е 40 до 90%, но както казах и с двата всички канали вървят. (за това питах каква е ролята на трите параметъра на индикатора)
И с двата трябва някакво приспособяване да паснат на куплунзите заради диаметрите, но с такива неща се справям...
Трябва да реша кой да сложа, с тънкия е по-лесно, дебелия изглежда по-сериозен, но външната обвивка много твърда/биковита...


09 Дек 2017 20:40
Профил YIM
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
viewtopic.php?f=17&t=20226&p=226034#p226034


13 Дек 2017 02:07
Профил

Регистриран на: 30 Юни 2009 16:04
Мнения: 47
Местоположение: Bristol,UK/Pleven
Отговори с цитат
Ами не е ясно как точно кабела влияе след смяна на спътниците, но е факт.
Аз наистина имам много безжични устройства из къщата, но винаги ги е имало и е трудно да ги спирам едно по едно да видя ефекта.
Кабела се държи странно, тъкмо мислех да го сменям и изненадааа, навън температурите паднаха към 0гр, един ден валя сняг и вместо нещата да се влошат- обратното, сигнала си стана добър, каналите си тръгнаха. След няколко дена пак стана зле, образът замръзва често, звукът също, BER мърда с големи числа. Помислих да не са променили нещо в транспондера, че се променят нещата, но реших нещата генерално.
Днес смених кабела, сега вече всичко е ОК, сигнал 100%, 11.43dB, BER 0.0. за този транспондер.
Като заключение- за всички транспондери старият кабел намаляваше малко сигнала, BER мърдаше май почти навсякъде , но не влияеше на dB и каналите си вървяха. На критичния транспондер влияеше най-много и когато напълно губеше образ, сигналът и dB скачаха до 0, BER варираше много.
Както споменахте преди, индикатора на HD приемника е по-груб и закръглява показанията. Пробвах на SD приемника- с кой да е кабел, сигнала, децибелите си мърдат, BER също играе с числа и букви, но няма проблем.


15 Дек 2017 22:19
Профил YIM

Регистриран на: 02 Ное 2011 20:32
Мнения: 489
Отговори с цитат
Kibik написа:
Кабела се държи странно, тъкмо мислех да го сменям и изненадааа, навън температурите паднаха към 0гр, един ден валя сняг и вместо нещата да се влошат- обратното, сигнала си стана добър, каналите си тръгнаха. След няколко дена пак стана зле, образът замръзва често, звукът също, BER мърда с големи числа.
Същото беше и при мен, коаксиалният ми кабел се беше напълнил с вода (направо прогизнал). Температурата като паднеше под нулата и водата в кабела замръзнеше, картината се оправяше и обратно, при топло време картината насичаше.


16 Дек 2017 01:01
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB®