Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28 Мар 2024 16:09



Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Интернет скорост и оборудване 
Автор Съобщение

Регистриран на: 06 Яну 2012 20:32
Мнения: 6
Отговори с цитат
Здравейте
В настоящата тема ще напиша как е скоростта при мен и малко инфо за рутерите.
вече 9 месец съм на Интернета на bulsatcom отначало бях на 44Mbps, а от 3 месеца съм на 94Mbps.
скоростта си я достига както за сваляне така и за качване.
при торентите свалям и качвам със около 11MB( като съм достигал и 12MB което е = на 96Mbps но това беше за кратко)
това е като съм със кабел.
а когато съм безжично свързан към рутера свалям около 9MB и качвам около 7MB. рутера ми е linksys e3200.
за този период съм имал 2-3 по сериозни прекъсвания за около няколко часа.
За момента съм мн. доволен от нета им (което не мога да кажа за телевизията им и по конкретно приемниците и обслужването им и липсата на CA модули, но това е за друга тема ) , а и като се има предвид цената 11 лв = 94Mbps.

Сега и няколко реда за рутерите.
понеже темата е мн. обширна със тия скорости и доста хора явно е подлъгват от написаното по кутиите.
1. това което някои пишат че скорост от 150 Mbps била на не повече от 50см е мн грешно.
2. дори и да ви пуснат скорост от 150 Mbps , когато пъхнете кабела в wan порта на рутера а тоя порт е 100Mbps , няма как да получите 150Mbps дори и през лан портовете на рутера които пак са на 100Mbps , а да не говорим за безжично 150 Mbps въпреки че на кутията е изписано 150 Mbps или 300 Mbps.
3. дори и да имате Gigabit където портовете са 1000Mbps и да имате 1000Mbps пуснати от оператора пак най вероятно няма да постигни те скорост от 1000Mbps(125MB) понеже пропускателната способност на lan и wan портовете на рутера са да речем 300, 450 или 750Mbps, а безжичните скорости написани на кутиите са 300+300Mbps 300+450Mbps(2,4+5 GHz) сега и 1000+Мbps при 802.11 ac стандарта a пропускателната е 50,75,100+Mbps, безжичната пропускателна способност зависи от ширината на канала 20/40/80MHz и нагоре , от MIMO технологията и броя потоци които осигурява 4 и нагоре до 8 при 802,11 ac , но да не навлизам в подробности ще сяра до тука.
не трябва и да се пропуска каква лан или безжична карат има на устройството е вързано към рутера .
тук може да видите данни за доста рутери и тяхната лан и безжична пропускателна способност(реалната достижима скорост на предаване), а не тая на която се свързват и комуникират рутер и лаптоп(или друго устройство). дори на кутията ви да пише примерно 300Mbps да имате gigabit wan port i скорост от 300mbps ot доставчика ако пропускателната способност на рутера през безжичната(wi fi) мрежа е да рeчем 50, 75Mbps няма как да достигнете 300Mbps която ви е от доставчика.
http://www.smallnetbuilder.com/lanwan/r ... 2_4-ghz-dn
като това е при 2.4GHz честотен обхват 20МHz ширина на канала като може да видите и за другите (2.4 , 5GHz : 20/40МHz) като от Select benchmark си избирате за какъв тест да видите данните.

а тук може да видите ревю на моя рутер http://www.smallnetbuilder.com/wireless ... er?start=1
и както по горе дадох пример, ето и как е при мен :
скорост от доставчика 94Мbps
wan порт 1000Mbps
wi fi скорост на кутията на рутера 300+300Mbps , пропускателна способност около 75Мbps = около 9MB на сваляне и както в началото написах че свалям със 9MB.
пиша около 9MB понеже около тая скорост си поддържа при сваляне.

накратко:
скоростта зависи от мн. неща като се започне от доставчика на Интернет , рутера(цена-марка ,хардуер-софтуер), устроиството което ползва нет и неговите лан и безжични карти.

за speedtest това е неточен прибор за измерване на скоростта(особено когато ползвате рутер). тест директно когато съм със кабел без рутер(директно кабел -> лан лаптоп) към повечето бг сървъри dounload 70-90+Mbps upload 40-60Мbps,през рутера wi fi speedtesta ми дава dounload 50-60Мbps иupload 30-40Мbps(което е със 15-20Мbps по малко от това което достигам при торентите) а по-горе можете да видите какви скорости достигам при торентите които оптимално запълват капацитета на връзката ми , понеже когато тегля от сървъри програми зависи от самия сървър какво максимално ти предоставя, като там достигам около 40Мbps = 5MB но при едновременно теглени от няколко пак се достигат около 90Мbps.


и както споменах за момента съм мн доволен от нета на bulsatcom
мрежата им за момента е доста стабилна(гр. Провадия), дано за напред на нея развалят. Оптиката влиза в къщи.

гледах да съм колкото се може по кратък, въпреки че пак стана доста дългичка тема.
надявам се да е от полза темата на всички които обмисля включване към нета на bulsatcom и в избора на рутер .

Поздрави JoRo,


Последна промяна Jobul на 06 Дек 2012 04:08, променена общо 2 пъти



03 Дек 2012 22:59
Профил

Регистриран на: 03 Дек 2012 15:15
Мнения: 3
Отговори с цитат
Бате първо си оправи начина на изписване на мега байтовете и после може да си говорим колко скорост може да премине през моя 1043nd :wink:


05 Дек 2012 23:57
Профил

Регистриран на: 12 Юни 2012 23:47
Мнения: 47
Отговори с цитат
ZiL написа:
Бате първо си оправи начина на изписване на мега байтовете и после може да си говорим колко скорост може да премине през моя 1043nd :wink:


И колко може да премине през устройство струващо 90 лева ?


10 Дек 2012 18:15
Профил

Регистриран на: 22 Яну 2011 13:44
Мнения: 330
Отговори с цитат
изказването на Jobul не е много точно и има доста за допълване към него, но е достатъчно добро начало за ориентир защо спиидтест-а показва различни стойности от това което очакваме или защо през кабела скоростта е различна от безжичната мрежа.
Jobul, когато се дават обяснения по темата "мрежи и скорости", няма как да не бъде дълъг един пост. още повече че ти си писал толкова малко, че дори не става ясно за обикновения, неразбиращ от материята потребител, за какво точно говориш.
все пак благодаря, че си си направил труда да обясниш дори и толкова.


12 Дек 2012 18:37
Профил

Регистриран на: 12 Яну 2011 14:50
Мнения: 40
Отговори с цитат
Най-доброто средство си остават сървърите на които се държат Линукс дистрибуциите. Техния bandwith е практически максималното, което може да се изстиска от технологията. Повечето такива сървъри са разположени в Германия.


12 Дек 2012 18:45
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 5 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB®