Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 29 Мар 2024 19:01



Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Предварително окабеляване? 
Автор Съобщение

Регистриран на: 02 Апр 2009 12:33
Мнения: 5
Отговори с цитат
Здраейте,
В момента ползвам 1 HD и 3 СД приемника на една антена и интернет 25 mbps. Ще се местя в друг апартамент на който правя основен ремонт в момента и искам да планирам поставянето на нужните кабели в момента. Попитах в офис (в гр. Ямбол) какво може да ми предложат като по нова услуга (имам предвид фюжън оптичен нет ) за новият адрес. Но момичета не можаха да ми отговорят точно възможно ли е и какви кабели са необходим.
За сегашното ми положение съм наясно какво ми трябва като окабеляване - четири коаксиални кабела влизат от външна стена и един интернетски пак от вън (от покрива).
Въпросите ми са следните:
1. Как и към кого да се обърна за да проверя има ли възможност за оптичен нет? Ако да от къде следва да влезе – от вътрешна мрежа на блока или от външна стена(покрив).
2. Ако има възможност за оптичен нет следва ли че мога да се възползвам от услугата fusion и да имам телевизия на четири телевизора и интернет, и качеството на картината и нета добре ли ще е?
3. Ако използван fusion какви кабели ще е необходимо да влязат в апартамента и от там каква е схемата и вида на кабелите за телевизорите и интернета които трябва да се пуснат?


11 Фев 2016 15:30
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
1. В офисите на Була трябва да знаят в кой квартал имат изградена или поне изграждаща се оптична мрежа. Фюжъните работят и с интернет от други оператори. Така че трябва да проучиш кой ще ти е доставчика. Обикновено влизат през стълбището, освен ако не им предложиш готова мрежа с друг вход.
2. Ако имаш интернет, ще имаш възможност да смениш и четирите тунера с боксове, но засега ти препоръчвам смесен вариант - примерно два тунера /НД и СД/ и два Ф-бокса.
3. Обикновено в жилището влиза един оптичен кабел, да кажем в коридора. Там се монтира, едно устройство/медия конвертор/, което преобразува оптиката в електрика. На този конвертор са му необходими 220 волта, така че е добре той да се монтира до ел. таблото/ако и то е в коридора/ и да се захрани от 6 амперов предпазител. Трябва да определиш мястото на рутера. Да предположим - хола. От м.конвертора до рутера трябва да инсталираш един ЛАН-кабел. Съветвам те обаче да монтираш два кабела. Както и от рутера до всяка стая - по един ЛАН кабел. Кабелите може да преминават през розетки, за по-красиво излизайки от стените, но да са достатъчно дълги, да стигат до консуматора цели. Т.е. да не се прекъсват в розетките. Просто да преминават през капачката на розетката. Това в случай че вървят по стените. Може да вървят и в пода и да излизат ниско из зад первазите напр.
За коаксиалните кабели пък е задължително да не се прекъсват в розетките. И те, да излизат от капачката на розетката цели !!! От всяка стая по един кабел до югоизточна външна стена /тераса/ ЛАН-кабелите и коаксиалните могат да излизат от една розетка :wink:
Сега е момента да монтираш и озвучителни кабели за тонколони - от предполагаемият фоно-шкаф, по един кабел до ъглите на стаята в ляво и дясно от него, ниско до пода и по един на отсрещната стена - високо горе :wink: Общо 4 . 5-тата колонка е до ТВ-то.За нея кабелът не е скрит. Това е :D


12 Фев 2016 01:00
Профил

Регистриран на: 02 Апр 2009 12:33
Мнения: 5
Отговори с цитат
Благодаря ти много за подробното описание, беше ми много полезно. Искам само да попитам още:
1. По отношение на кабелите между м.конвектора и рутера - предлагаш да са два , ако съм разбрал правилно
е по добре до всеки Ф-бокс да отива директно кабел от м.конвектора.
2. По отношение на лан и коаксиалните кабели - има ли значение какъв да е или стандартните, които ми предложат в магазина.
За това че кабелите не трябва да свършват в стените с букса а да излизат цели кабели от антена/рутер чак до приемниците е доста важно
уточнение.


12 Фев 2016 10:59
Профил

Регистриран на: 10 Ное 2015 10:30
Мнения: 75
Отговори с цитат
LAN кабелите не е никакъв проблем да са прекъснати и да са на розетки на стената. Но розетката да е хубава, а не някоя измисленаза 2-5 лева. При хубавите кабелите не се закрепват към розетката с болтчета, а се кримпват.
Аз използвам на Шнайдер - 12 лв за единична, 15 лв за двойна розетка.
Така е много по-удобно, защото после си слагаш от розетката до устройството колкото дълъг кабел ти е необходимо и винаги можеш да го смениш с по-дъръг или по-къс.

До телевизорите може да докараш по 2 кабела и да сложиш двойни розетки. Така, ако е Смарт телевизора може да се включи и той, независимо от фюжъна.
За гледане на видео ако е възможно избягвай ползване на Wi-Fi. Може и да работи без проблем, но може и да прекъсва, зависи от много неща. Кабела си е кабел. Приличен LAN кабел може да се вземе за 20-25 стотинки на метъра, така че не е голяма инвестиция.


12 Фев 2016 12:44
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
kayali_d написа:
Благодаря ти много за подробното описание, беше ми много полезно. Искам само да попитам още:
1. По отношение на кабелите между м.конвектора и рутера - предлагаш да са два , ако съм разбрал правилно
е по добре до всеки Ф-бокс да отива директно кабел от м.конвектора.
2. По отношение на лан и коаксиалните кабели - има ли значение какъв да е или стандартните, които ми предложат в магазина.
За това че кабелите не трябва да свършват в стените с букса а да излизат цели кабели от антена/рутер чак до приемниците е доста важно
уточнение.

1. От конвертора до рутера - два, за да имаш евентуално някаква готовност, да отделиш потребителския интернет от този на телевизията. Това зависи от доставчика. А за Фюжъните кабелите тръгват от рутера, не от м.конвертора !!!
2. Коаксиалните кабели задължително не трябва да се прекъсват,защото розетките влошават много сигнала. По-добре да изкормиш розетката и кабелът да излиза от отвора и цял. ЛАН кабелът може да се прекъсне и да се върже в розетката, стига някой да го направи както трябва - да се пресова в конектора. Колегата е прав - кабелът не е скъп, може да се осигуриш с по още един кабел от рутера до стаите, просто за да имаш повече опции.


12 Фев 2016 13:41
Профил

Регистриран на: 02 Дек 2009 17:32
Мнения: 161
Местоположение: София
Отговори с цитат
Един колега си вкара IP телевизия само защото имаше готови LAN кабели в стените до стаите, а други искаха да му прокарат коаксиални за кабелна, които щяха да се виждат. Сега е моментът да си пуснеш до всяка стая и коаксиален, и LAN кабел, не се знае кога какво ще ти хрумне :-)


12 Фев 2016 15:35
Профил

Регистриран на: 02 Апр 2009 12:33
Мнения: 5
Отговори с цитат
Сега ходих и до булсата отново, но оптика липсва, както и никой друг доставчик няма оптика до този блок.! Така че осен да си изградя инсталацията както трябва да е с 4 коаксиални и един интернетски кабел и да прекарам само два кабела от входната врата до едно място за в бъдеще друго май няма какво да се направи!


12 Фев 2016 16:00
Профил

Регистриран на: 02 Апр 2009 12:33
Мнения: 5
Отговори с цитат
то не е проблем да пусна кабели за нета от една точка до всяка стая, но коаксиален ако пусна трябва да оставя от двете страни по някой друг метър(нали не ок да се свързва с букси) и няма да има къде да ги скрия тези кабели!


12 Фев 2016 16:12
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2851
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Пускаш кабелите с аванс от по няколко метра, само там където си сигурен, че ще ги ползваш веднага. Или там където няма да се виждат, скрити зад някоя мебел. Ако ще се виждат и са пуснати за в бъдеще, естествено, че няма да ги оставиш така. Режеш ги с по десетина см аванс/колкото може да се побере в конзолката на розетката/ и монтираш розетката, без да е свързана. Като му дойде времето, изкормваш частите на розетката и свързваш необходимото парче кабел с такава снадка :arrow:


Прикачени файлове:
Муфа.jpg
Муфа.jpg [ 2.58 KiB | Прегледано 23510 пъти ]
12 Фев 2016 22:44
Профил

Регистриран на: 02 Апр 2009 12:33
Мнения: 5
Отговори с цитат
благодаря, бяхте ми много полезни, сега вече ми се изясни какво и как да го направя!


15 Фев 2016 09:54
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 10 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB®