Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 18 Апр 2024 14:35



Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Въпрос за настройка на антена в Швеция 
Автор Съобщение

Регистриран на: 05 Мар 2015 20:30
Мнения: 3
Отговори с цитат
Здравейте, имам проблем с настройка на антена и търсенето на сигнал в населено място близо до Стокхолм, Швеция.
Приемника е ZHD-210 , чинията е 80см офсет инсталирана е тръбата със стойката в самата тераса на ръба а чинията е извън терасата ( просто тук не е позволено да се пробива на фасадата и да се закача нещо на покрива). Блока е под формата на П аз съм във сътрешната част на 3-ти последен етаж а срещу мен от дясната страна блока е 4 етажа. Извикахме някаква фирма да ни настрои сигнала обаче се оказаха някакви араби които досега са слагали само астри, ютелсат хотбърд и някакви други турски и чисто арабски, за Хелас Сат малко ме погледнаха странно. Въртяха, местиха и си тръгнаха без нищо да направят. Проверихме и им показахме данните от http://www.dishpointer.com/ които са :

Latitude: 59.1905°
Longitude: 17.5989°
Name: 39E HELLAS-SAT 2
Distance: 39523km
Elevation: 20.3°
Azimuth (true): 155.5°
Azimuth (magn.): 150.1°
LNB Skew [?]: -12.3°

но пак нищо не свършиха. Въпросът ми е може ли някой да ме ориентира по тези данни дали има шанс да се хване сигнал за да знам да търся шведска фирма или поне да са някакви които разбират?


05 Мар 2015 20:52
Профил

Регистриран на: 27 Яну 2009 13:14
Мнения: 311
Местоположение: София
Отговори с цитат
http://www.sat-direction.com/

Намери твоето място и там постави зелената черта - така ще видиш, дали ще можеш да извадиш сигнал.


05 Мар 2015 22:40
Профил

Регистриран на: 05 Мар 2015 20:30
Мнения: 3
Отговори с цитат
Така, това го направихме и с http://www.dishpointer.com/. И от двата линка показва едно и също уж че би трябвало да има сигнал но първите "техници" които не свършиха нищо споменаха че май е проблем със сградата и входовете от дясната страна(с един етаж е по-високо от моя балкон) на където трябва да е насочена чинията.

Изображение


06 Мар 2015 01:19
Профил
Аватар

Регистриран на: 10 Май 2009 22:33
Мнения: 385
Местоположение: Всичко, което пиша тук се базира на строго лично мнение!
Отговори с цитат
Може и да са прави, от Швеция спътника ни се вижда по-близо до хоризонта отколкото у нас, ъгъла пада доста.


06 Мар 2015 01:49
Профил

Регистриран на: 05 Мар 2015 20:30
Мнения: 3
Отговори с цитат
Да сранно е чинията се пада почти напълно вертикално спрямо стойката и според ъгъла накъдето трябва да е насочена чинията десния блок е на около 15 метра. Това реална преграда ли се получава? Наоколо всички чинии са по този начин отвесни спрямо стойката но за Астра и Ютелсат със сигурност знам че няма проблем десния блок да е на такова разстояние от антената.


06 Мар 2015 11:45
Профил

Регистриран на: 27 Яну 2009 13:14
Мнения: 311
Местоположение: София
Отговори с цитат
http://www.satlex.net/bg/azel_calc-para ... &diam_h=80

http://www.satlex.net/bg/elobst_calc-pa ... =5&e=23.37


06 Мар 2015 14:18
Профил
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2007 01:24
Мнения: 2853
Местоположение: Pleven/Gabrovo
Отговори с цитат
Справи ли се с изчисленията ? Премери разстоянието от антената до най-високата точка от дясната сграда, в частта където я пресича зелената линия. Меренето трябва да става по мислена хоризонтална линия,а не пряко,защото ще има наклон. Или на земята - разстоянието м/У сградите + още няколко метра, да кажем от края на дясната сграда до билото на покрива.
Ако наистина разстоянието е 15 м,то тогава препятствието може да е с 5 м. по-високо от нивото на антената. Ако е 16 - около 5,50. 14 - 4,50. Точните см са по 35 на всеки метър. Но както ти го казвам, така го гледай.

Познаваш ли други българи около теб. Т.е има ли от къде да намериш SD тунер /от по-старите/
Ако разстоянията дават възможност и намериш тунер,ще ти помогнем да се справиш сам. Никой тамошен техник няма да ти го направи без наша помощ.

Иди откъм тясната страна на дясната сграда. Прецени следното - все едно че монтираш антената на техния трети етаж. Там най добре ще видиш разстоянието от нивото на антената до билото на покрива !!! Това ти е височината на препятствието :!: След това остава да премериш разстоянието и ще видиш дали най-лявата част на терасата ти е достатъчно отдалечена от билото. Но може нещата да не опират до покрива, а още стряхата на дясната сграда да започва да пречи.Ако не виждаш покрива от позицията на антената, значи трябва да мериш до стряхата.


06 Мар 2015 18:55
Профил
Аватар

Регистриран на: 10 Май 2009 22:33
Мнения: 385
Местоположение: Всичко, което пиша тук се базира на строго лично мнение!
Отговори с цитат
agargata написа:
...но за Астра и Ютелсат със сигурност знам че няма проблем десния блок да е на такова разстояние от антената.


Хм... Тези спътници не се ли падат от другата страна на сградата, където изобщо няма никакъв блок пред тях?


06 Мар 2015 21:35
Профил
Аватар

Регистриран на: 11 Май 2012 07:14
Мнения: 252
Местоположение: Норвегия
Отговори с цитат
В този район, с тази антена трябва да извадиш 14dB. Въпросът е дали онази сграда не пречи. Един етаж е 3.5 м + още толкова покрив, разстоянието трябва да е не по-малко от 19 метра. Ако сложим 10% грешка в наша полза, може и до 15 м да слезнеш. Като гледам фотоса обаче, едва ли разстоянието е повече от 10 м, тъй че номера няма да стане.


07 Мар 2015 18:52
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 9 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB®